PKK/PYD bölgesinde hareketlilik… TSK’dan ‘Harekata hazır ol’ mesajı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mesajının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye yönelik olası kara harekatı tartışılırken, Türkiye’ye müzahir gruplara ‘harekata hazır ol’ mesajı verildiği belirtildi. Tel Rıfat’a da İHA’lardan Arapça yazılı bildiri atıldığı ifade edildi.

PKK/PYD bölgesinde hareketlilik… TSK’dan ‘Harekata hazır ol’ mesajı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye'deki mücadelelerinin bundan sonraki süreçte çok daha farklı şekilde devam edeceği mesajını vermesinin ardından PKK/PYD işgalindeki bölgelere harekat yapılıp yapılmayacağı tartışılıyor.

Milliyet’ten Namık Durukan’ın haberine göre, Suriye Ordusu Türkiye’ye müzahir grupların kontrolündeki birçok noktaya asker sevkiyatı yaptı. 

‘HAZIR OL’ TALİMATI

Habere göre, Türkiye destekli güçler TSK’nın olası operasyonuna katılmak için hazırlık yapıyor. Harekatın odak noktası Tel Rıfat ile M4 karayolu üzerinde bulunan Ayn İsa ilçeleri sınırına takviye güçler sevkediliyor. Bölgede tehdit oluşturan PKK/PYD noktaları da top, tank ve füze atışları ile vuruluyor. 

Haberde bölgeye yönelik olası harekata karşı Türkiye’ye müzahir güçlere TSK tarafından takviyeler yapıldığı, “Harekata hazır olmaları” mesajı verildiği belirtildi. Mesajın ardından sınır hatlarında mevzilenen silahlı grupların, saldırı pozisyonu aldığı iddia edildi. 

TEL RIFAT’A İHA BİLDİRİSİ

Öte yandan Tel Rıfat’a İHA’lardan Arapça yazılı bildiri atıldığı, bldiride halka hitaben, “Kentimizi geri alacağız. Çok geç olmadan güçlerimizle işbirliği yapın” denildiği dile getirildi.