Pompeo darbeyi itiraf etti: Venezuela’da iktidar değişimi üzerinde çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington'un Venezuela'da iktidar değişimi üzerinde çalıştığını belirtti.

Pompeo darbeyi itiraf etti: Venezuela’da iktidar değişimi üzerinde çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin, Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’ya destek için yeni adımlar atacağını belirtti.

Amerika kıtasındaki 25 ülkeden üst düzey temsilcinin katılımıyla Kolombiya’nın başkenti Bogota’da düzenlenen Amerika Kıtası Terörizmle Mücadele 3. Bakanlar Konferansı’na katılan Pompeo gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin Venezuelalı kuklası Guaido’yu desteklemeye devam edeceğini söyledi.

“Özellikle bir yaptırımdan bahsetmiyoruz ama herkes ABD’nin yapacaklarının bitmediğini bilmeli.” diyen Pompeo, Guaido’ya destek için daha fazla adım atılacağını vurguladı.

Bu arada Pompeo, konferansın ana oturumunda yaptığı konuşmada Venezuela yönetimini, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque gibi gruplarını desteklediği iddiasıyla hedef aldı.

Konferansın sonunda Guaido ile görüşen Pompeo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Guaido’nun, “Venezuela’daki demokrasinin yeniden oluşturulması için gösterdiği çabaların bir ilham” olduğu ifadesini kullandı.

Pompeo, ABD’nin Guaido’yu ve daha iyi bir gelecek isteyen Venezuela halkını desteklemekten gurur duyduğunu belirtti.

Terörizmle mücadelede Kıta’daki ülkeler arasındaki işbirliğini artırmayı hedefleyen konferansta, ABD, Arjantin, Bahamalar, Belize, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaika, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Panama, Paraguay, Peru, Santa Lucia, Trinidad Tobago ve Uruguay dışişleri bakanları düzeyinde temsil edildi.

ZAHAROVA’DAN TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Pompeo’nun Venezüella hakkındaki sözlerini Facebook sayfasından yorumladı. Zaharova, Pompeo’nun ülkesinin egemen devletlerdeki durumu istikrarsızlaştırmak uğuruna kampanyalar yürüttüğünü doğrudan kabul ettiğine dikkat çekti.