Pompeo’dan İstanbul’da Türkiye karşıtı ziyaret

Gelmeden bir gün önce küstah açıklamalar yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo teamüllere aykırı şekilde İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret etti.

Pompeo’dan İstanbul’da Türkiye karşıtı ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’ye geleceği ve teamüllere aykırı şekilde yalnızca İstanbul’da Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’la görüşeceği açıklanmıştı.

O görüşme gerçekleşti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (sağda), Fener Rum Patriği Bartholomeos'u (ortada) Fener Rum Patrikhanesi'nde ziyaret etti. 

İkili arasında 1 saat 19 dakika süren görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

1. Bartholomeos, Pompeo'yu kapıda karşılayan heyette yer almadı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya eşi Susan Pompeo ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield eşlik etti. Ziyaret sonrasında Patrik Bartholomeos, Pompeo'yu patrikhaneden uğurladı.

Pompeo, Patrikhane ziyaretinin ardından Eminönü'nde bulunan Rüstem Paşa Camisi'ne geçti.

Ziyaretleri sonrasında resmi araçla ve konvoy eşliğinde İstanbul Havalimanı VIP Salonu'na gelen Pompeo, ABD'ye ait özel jet ile saat 16.40'ta Gürcistan'a hareket etti.

ÇAVUŞOĞLU'NU İSTANBUL'A ÇAĞIRMIŞ KÜSTAH AÇIKLAMALAR YAPMIŞTI

Bir Türk yetkili, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Pompeo'yu Ankara'ya çağırdığını; Pompeo'nun ise bunu reddederek Çavuşoğlu’na ‘İstanbul'a gel’ dediğini öne sürmüştü.

Pompeo küstah açıklamalarını gelmeden önce yaptığı konuşmada da tekrarlamıştı.

Pompeo, Dağlık Karabağ ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelere işaret ederek, "Türkiye'nin son aylarda oldukça saldırgan tavır sergilediği hususunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hem fikiriz" demişti.

Türkiye'nin bu tutumunun, halkının çıkarına olmadığı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikna edilmesi gerektiğini savunan Amerikalı Bakan, bunun için Avrupa ve ABD'nin Ankara'ya karşı birlikte tavır alması gerektiğini söylemişti.