Pompeo’dan teamüllere aykırı Türkiye ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma günü başlayacak yurtdışı ziyaretleri kapsamında Türkiye’yi de ziyaret edecek. Ziyaretteki çarpıcı detay ise ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Pompeo’nun yalnızca İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos'la görüşecek olması. Diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde yapılacak ziyarete ilişkin Ankara’dan bir açıklama gelip gelmeyeceği merak konusu.

Pompeo’dan teamüllere aykırı Türkiye ziyareti

VERYANSIN TV

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma günü başlayacak yurt dışı gezilerinde 13 - 23 Kasım tarihleri ​​arasında Fransa, Türkiye, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan'a seyahat edecek.

Temaslara ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada Pompeo’nun Türkiye programına ilişkin detay dikkat çekti. 

Pompeo’nun Paris'in ardından İstanbul’a gelerek yalnızca İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos'la görüşeceği belirtildi. 

Görüşmede Türkiye ve bölgedeki dini konuların tartışılacağı, ABD’nin “dini özgürlük konusundaki güçlü duruşunun” tanıtılacağı ifade edildi. 

Diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde yapılacak ziyarete ilişkin Ankara’dan bir açıklama gelip gelmeyeceği merak konusu. 

POMPEO 24 EYLÜL’DE BAŞPİSKOPOS İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Pompeo 24 Eylül 2020 tarihinde de Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposu Elpidophoros ile İstanbul’da görüşme gerçekleştirmişti.

Yunan Katimerini gazetesi toplantının içeriğine ilişkin şu bilgileri paylaşmıştı: 

“Doğu Akdeniz'deki güncel olaylar gözden geçirildi ve Başpiskopos Elpidophoros, Türkiye'deki Hristiyan azınlıklar ve son günlerde İstanbul'daki Hristiyan Bazilikası ve Müze olan Ayasofya'nın camiye dönüşümü konusundaki endişelerini dile getirdi.”