Pompeo'dan Türkiye'ye 'askeri güçlerini çek' mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs'a ziyaret düzenleyeceğini açıkladı. Pompeo, "Doğu Akdeniz'deki gerilimin barışçıl yolla çözülmesi için bölgedeki askeri güçlerin geri çekileceğini umuyoruz" dedi. ABD, Güney Kıbrıs'a 33 yıldır uyguladığı silah ambargosunu geçen haftalarda kaldırmış, Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Pompeo'dan Türkiye'ye 'askeri güçlerini çek' mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Doğu Akdeniz'deki krizi çözmek için" Güney Kıbrıs'a gideceğini açıkladı.

Afganistan barış görüşmeleri için Katar'ın başkenti Doha'ya uçan Pompeo, uçakta yaptığı açıklamada, Kıbrıs'a planladığı ziyaretin yarın yapılacağını belirtti.

Pompeo, Kıbrıs ziyaretinin yanında olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile telefon görüşmesi yapacağını söyledi ve bölgedeki gerilimin 'diplomatik ve barışçıl bir yolla' çözülmesi gerektiğini belirtti:

"Bu proje üzerinde çalışacağım ve ikili ilişkilerdeki riskleri Kıbrıs halkının perspektifiyle anladığımdan emin olmaya çalışacağım."

Pompeo ayrıca, Almanya ile Fransa'nın bölgede tansiyonu düşürmeye yönelik çabalar içerisinde olduğunu iddia etti. Pompeo, "Gerçek görüşmeler olacağını ve müzakerelerin gerçekleşebilmesi için bölgedeki askeri güçlerin geri çekileceğini umuyoruz" ifadelerini kullandı.