Prof. Dr. Doğan Aydal: Tek bir sondaj ile bu kadar rezervi nasıl hesapladınız?

Veryansın TV'de yayınlanan programları ile büyük ilgi çeken Prof. Dr. Doğan Aydal, Erdoğan'ın doğal gaz "müjdesini" değerlendirdi. "Ülkemizin yaklaşık 6 yıllık doğal gaz kullanım miktarıdır ve sevindirici bir haberdir." diyen Aydal, rakam konusunda kuşkularını dile getirdi. Aydal'a göre bu kadar kısa bir sürede toplam rezervi tespit etmek mümkün değil.

Prof. Dr. Doğan Aydal: Tek bir sondaj ile bu kadar rezervi nasıl hesapladınız?
Prof. Dr. Doğan Aydal: Tek bir sondaj ile bu kadar rezervi nasıl hesapladınız?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin merakla beklediği ancak dış basının günler öncesinden duyurduğu "müjdeyi" açıkladı. Erdoğan, "Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda." dedi.

Enerji politikaları uzmanı, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, yapılan açıklamayı değerlendirdi.

İşe Aydal'ın yazılı açıklaması:

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesine göre Fatih Sondaj Gemimizin Karadeniz’de yaptığı sondaj sonucunda 320 Milyar metreküp doğalgaz bulunduğu ifade edilmiştir. Bu miktar Ülkemizin yaklaşık 6 yıllık doğalgaz kullanım miktarıdır ve sevindirici bir haberdir.

Ancak bazı anlaşılamayan hususlar vardır. Bir bölgede petrol içinde doğalgaz için de araştırma yapılacak ise önce jeolojik ve sismik araştırmalar yapılmalıdır. Bu bölgelerde bu amaçla sismik araştırmalar yapıldığına dair hiçbir beyanata rastlanmamıştır. Ne Oruç Reis, ne de Barbaros Hayrettin Paşa gemisi bu bölgeye sismik yapmak için gitmemiştir. Bu durumda sondaj yapılacak noktaya kim, nasıl karar vermiştir belli değildir. Fatih Gemimiz 20 Temmuz’da bölgeye giderek en az 4000 metrelik sondajı nasıl yapabilmiştir. Tek bir sondaj ile bu kadar kısa sürede rezerv hesabını nasıl yapmışlardır?

Normal şartlarda, Romanya ve Rusya Kıta sahanlığına yakın bir bölgede çalışma yapılırken, Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı-SHOD tarafından NAVTEX ilan etmesi emniyet için önemlidir. Böyle bir çalışma öncesi, herhangi bir kazayı önlemek için Navtex ilan edilmemiş olması da ayrıca düşündürücüdür.

Ayrıca, Karadeniz Ereğli İlçemize yaklaşık 150 km açıkta bulunduğu ifade edlen bu rezervin Ülkemiz topraklarına nakli için önemli mali problemlerle de karşılaşacağımız bir gerçektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, bu işlemler en az üç sene zamanımızı alacaktır. Doğalgazın çıkarma, boru hatları yapımı veya sıvılaştırılarak gemilerle nakli ve/ veya denizde terminal yapımı( İngiltere ve Norveç’in ortak olduğu Kuzey Denizi Terminali gibi bir terminalin yapımı), Ereğli’de yapılmaya mecbur olan dağıtım Terminal masrafları hesaba katıldığında iyi bir fizibilite çalışması yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Sadece bir terminal masrafının dahi 10 milyar dolardan fazla olduğu hesaba katılarak bu fizibilite çalışmaları titizlikle yapılmalıdır.

Bu alan ilgili bir başka endişe de, bu açıklamadan önceki on yıl içinde AKP Hükümetlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan Hilmi Güler’in 29 Mart 2011’de, Taner Yıldız’ın 2012’de yaptığı açıklamalarda da bu bölgelerde zengin doğalgaz yatakları bulunmuştu! Taner yıldız beyin 01.07.2013’teki açıklamalarına göre 650 milyar metreküp Kayagazı da bulmuştuk(!) 

Benzer bir şekilde AKP eski enerji Bakanlarından Ali Rıza Alaboyun’da Niğde’de petrol bulunduğunu açıklamış arkası gelmemişti. Şimdiki enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız da Tekirdağ’da Doğalgaz bulunduğunu ifade etmiş, sonuç sadece ifadelerde kalmıştı. 

Ne zaman böyle bir açıklama yapılsa, hemen arkasından bir seçim yaşadığımız düşünülürse, bu açıklamanın arkasından da “Acaba Kasım’da baskın bir seçim mi var?” diye düşünmeden edemiyor insan.