Prof. Dr. Emin Gürses: Erdoğan'a gönderdiğim raporlar kayboldu!

Prof. Dr. Emin Gürses, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bazı çok önemli dosyaların gönderilmesine rağmen ulaştırılmadığını, hatta dosyaların yok edildiğini söyledi.

Prof. Dr. Emin Gürses: Erdoğan'a gönderdiğim raporlar kayboldu!

Veryansın Tv Youtube kanalında Erdem Atay’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Emin Gürses, İbrahim Kalın ve Ahmet Davutoğlu’nun yıllar önce yurtdışında Amerikalılarla sıklıkla görüştüğünü ve Amerikalılara birçok konuda bilgi verdiklerini, bir büyükelçinin bu kişiler hakkında rapor hazırladığını, ulaştıramadığı için raporu kendisine verdiğini ancak buna rağmen dosyanın Erdoğan’a iletilmediğini ileri sürdü.

Gürses, İbrahim Kalın’ın hukuk dışı bir şekilde bazı üniversitelerde rektörleri belirlediğini de iddia etti.

‘TAYYİP BEY TASFİYE ETMEZSE, KENDİ TASFİYE OLACAK’

Gürses şunları söyledi:

Tayyip Bey’in yanındaki bütün görüşmeler Amerikalılara gidiyor. Gizli bir şey kalmamış. Biz Tayyip Bey’in yanında şeytanlar var dediğimizde kızıyorlardı. Tayyip Bey bunları yavaş yavaş tasfiye etmeye başladı. Her zaman söylüyorum, bunları kendi tasfiye etmezse onlar Tayyip Bey’i tasfiye edecek.”

İBRAHİM KALIN İLE İLGİLİ ÇARPICI İDDİA: REKTÖRÜ O BELİRLİYOR

Erdoğan’ın yanındaki bazı kişileri tasfiye edeceğine ilişkin bir çalışma yaptığını söyleyen Emin Gürses, “Mesela Sakarya Üniversitesi hakkında bir iddia çıktı. Rektör yardımcılarından biri Tayyip Erdoğan için ağzına gelen her şeyi söylemiş, bu adamın üniversiteyi yönettiği söyleniyor. Kim bu adamı götürüp buralara yerleştiriyor? Tayyip Bey’in haberi yoktur ama İbrahim Kalın’ın vardır. Çünkü bana bir üniversiteden genel sekreter şunu söyledi: İbrahim Kalın aradı listeyi (Rektör adayları listesini) bana gönder, ben onlar arasında seçimi yapacağım. Bizim bildiğimiz liste YÖK’e gider. YÖK de 3 kişinin ismini Cumhurbaşkanlığına sunar ama böyle bir şey yapılmıyor” sözlerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık yaptığı dönemde kendisine bir büyükelçiden rapor geldiğini, elçinin bunu Erdoğan’a ulaştıramadığı için kendisine iletmesi için verdiğini anlatan Emin Gürses, “Dosyayı bize ver diyorlar, veriyoruz, sonra dosya kayboluyor. İlettik, Tayyip Bey’e gitmedi dosya” dedi.
“Dosya kiminle ilgiliydi?” sorusuna ise Gürses, “Davutoğlu ve İbrahim Kalın ile ilgiliydi. Davutoğlu Başbakan olduğu zaman Büyükelçilik bir dosya hazırlıyor diyor ki, Malezya’da şöyle şöyle faaliyetlerde bulundu bunlar, dikkat edilsin diye. Tayyip Bey’e iletiyoruz, dosya gitmiyor. Bir de Dışişleri Bakanlığı resmi olarak yolluyor, o da ulaşmıyor” ifadesini kullandı.
Dosyanın içeriğine ilişkin de Gürses şunları söyledi:

İbrahim Kalın ile beraber Davutoğlu’nun yanında Amerikan yetkililerin belli sürelerde, aralıklarla görüşüyorlar, ne yapıyorlar bilmiyorum. Onlar gizli bilgi. Dışişleri istihbaratının elinde. Gitmedi.”

‘MERAL HANIM’I BÜYÜTECEKLER DİYE KONUŞULUYOR’

Prof. Dr. Emin Gürses, İyi Parti’de yaşanan tartışmalara ilişkin dikkat çeken bilgiler de verdi. “Eğer Ümit Özdağ’ın söyledikleri bir yere varmazsa merkez sağda Meral Hanım’ın öne çıktığını görürüz” diyen Gürses, “Meral Akşener’in daha fazla büyüyeceğini mi söylüyorsunuz” sorusuna da şunları söyledi:
“Öyle bir proje var Meral Hanım’ı nasıl büyütürsek önünü açabilir miyiz diye. Onun hakkında raporlar hazırlanıyor, konuşuluyor.”

Gürses'in açıklamalarının tamamı aşağıda...