Prof. Dr. Müftüoğlu: İki güzel haber var

'Vaka artış hızımız da yeni hasta sayımız da bugüne kadar ulaştığımız en düşük rakamları gösteriyor' diyen Osman Müftüoğlu, Rusların virüsün 30 derecenin üzerindeki hava koşullarında bulaşıcı aktivitesini kaybettiği yönündeki açıklamasını da 'iyi haber' diye duyurdu.

Prof. Dr. Müftüoğlu: İki güzel haber var

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet’te kaleme aldığı yazısında koronavirüs salgınıyla ilgili “haftaya size iki güzel haber duyurarak başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Müftüoğlu’nun iyi haberlerinden birincisi Türkiye’deki korona vakalarında düşüş, ikincisi ise Rusların yapmış olduğu son araştırma.

İşte Müftüoğlu’nun yazısının ilgili kısmı:

“Rehavete kapılmayacağınızı, ipin ucunu bırakıp ‘sürece MİM koyma kararınızı’ sürdüreceğinizi, ‘mesafe, izolasyon, maske’ konularında taviz vermeyeceğinizi düşünerek haftaya size iki güzel haber duyurarak başlıyoruz…

RAKAMLAR DÜŞÜYOR

Son birkaç gündür salgın rakamları bize ‘Önünüz açık!’ diyor. Günlük hasta sayımız yavaş da olsa düşüyor, vaka artış hızımız da yeni hasta sayımız da bugüne kadar ulaştığımız en düşük rakamları gösteriyor. Günlük vaka artış oranımız ‘1.1’i gördü. İyileşen hasta sayımız her gün artıyor. Aktif hasta rakamlarımız 40 binlerin altını zorluyor. Kısacası gidişimiz iyi.

İyi yoldayız. Yeter ki rehavete kapılmayalım, yeter ki tedbiri elden bırakmayalım.

BU VİRÜS SICAĞI SEVMİYOR

Haber kanalı Sputnik’ten gelen şu bilgi de iç rahatlatıcı: Rusya İnsan Sağlığı Kurumu, yeni tip korona virüsün 30 derecenin üzerindeki hava koşullarında bulaşıcı aktivitesini kaybettiğini açıklamış. Aynı açıklamada ‘güneş ışınları ile düşük nem oranının da virüse güç kaybettirdiğinin’ altı çizilmiş…”