Prof. Ercüment Ovalı’dan yeni ‘Dornaz Alfa’ açıklaması

featured

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yaklaşık bir aydır ekibiyle birlikte koronavirüs tedavisi için kullanılacak ilaç üzerinde yaptığı çalışma sonucunu gece yarısı açıklamasının ardından çeşitli kesimler tarafından gelen eleştirilere yanıt verdi. Ovalı, sosyal medya hesabından yanlış anlaşıldığına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüs tedavisi için kullanılacak ilaç üzerinde yaptıkları çalışmanın sonucunu gece yarısı Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurmuştu. Ovalı, Dornaz Alfa isimli ilacın hastaların tedavisi için klinik testlere alınması gerektiğini ifade etmişti. Ovalı’nın açıklamasına çeşitli çevrelerden tepki gösterenler oldu. Dornaz Alfa isimli ilacın yeni bir ilaç olmadığına dikkat çekildi.

Tepkiler üzerine Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan yeni bir açıklama geldi.

Twitter hesabından “Dornaz Alfa ve Covid19 tweetime yönelik açıklamamdır” diye duyuran Ovalı, şu ifadeleri kullandı:

“16.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir.

2 Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Covid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi.

3 Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Covid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.

4 Bu ilacın Covid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’ e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir. Saygılarımla.”

Prof. Ercüment Ovalı’dan yeni ‘Dornaz Alfa’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Buna bilimadamlığı demek mümkün değil. İçinde biraz bilim varsa bile popülist çabalar daha ön plana çıktı. Sessiz sedasız çalışan bilimadamlarına ayıp oldu. Nobel ödülü alan Aziz Sancar’ın adını bile Nobel’i kazandıktan sonra duyabildik. Biraz tevazu ve bolca da ciddiyet lütfen.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!