Prof. Ersan Şen: Diğer hakaret paylaşımlarına da ceza verilsin

Hukuk profesörü Ersan Şen, Habertürk TV'de 9 Eylül 2019 Pazartesi gecesi Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu 'Türkiye'nin Nabzı' programında, Kaftancıoğlu kararına atıf yaparak sosyal medya paylaşımıyla hakaret eden diğer kişiler hakkında da soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Prof. Ersan Şen: Diğer hakaret paylaşımlarına da ceza verilsin

Hukuk profesörü Ersan Şen, Habertürk TV’de 9 Eylül 2019 Pazartesi gecesi Didem Arslan Yılmaz‘ın sunduğu “Türkiye’nin Nabzı” programında ‘sosyal medya paylaşımı’nda hakaret eden diğer kişiler hakkında da soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Canan Kaftancıoğlu‘na verilen cezanın hukuki durumunu açıklayan Şen, “Hakimlerin yargıçların bir suçu yok. Onların, önlerine gelen dava dosyasına yok buna bakmam deme durumları yok, dava gelmiş bakacaklar ellerindeki yasalara göre karar verecekler. Eğer eleştirecekseniz, siyasal karardır diyecekseniz soruşturmaya izin veren Adalet Bakanlığını, soruşturmayı açan savcıyı eleştireceksiniz. Hakimler ne yapsın? Bakmak ve bir sonuca varmak durumundalar.” dedi.

Şen, “Eğer bir davada sanıksanız arada dışarı çıkıp mahkemeyi yok sayan hareketlerde bulunur, şiir okursanız mahkeme de tutar ilgili yasadaki indirim kararını uygulamaz, öyle kalırsınız. Mahkemelerimizi yıpratmamamız, siyasete bulaştırmamamız lazım.” diye devam etti.

Prof. Ersan Şen, Didem Arslan Yılmaz’ın “Çifte standart yok mu, benzer onlarca paylaşım var” diyerek araya girmesi karşısında, “diğer hakaret paylaşımları yapan kişilere de ne kadar eski paylaşım olursa olsun mutlaka aynı iddianame yazılmalı. Aksi çifte standart olur.” dedi.

Kaftancıoğlu’ndan eksik kalır yanları yok: Fatih Tezcan, Hilal Kaplan, Cemile Bayraktar, Nagehan Alçı