Prof. Hasan Ünal anlattı: Libya krizi nasıl çözülür? Rumlar ve Yunanistan nasıl açığa düşürülür?

Prof. Dr. Hasan Ünal, Veryansın Tv'de Erdem Atay'ın konuğu oldu. Libya ile mutabakat ve İsrail'le sorunlar odağında Doğu Akdeniz sorununa hukuki açıklamalar getiren Ünal, 'Türkiye olarak kriz yönetimi ustasıyız.' dedi.

Prof. Hasan Ünal anlattı: Libya krizi nasıl çözülür? Rumlar ve Yunanistan nasıl açığa düşürülür?

Prof. Dr. Hasan Ünal, gazeteci Erdem Atay’a Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

“Kıbrıs Rumlarını ve Yunanistan’ı açığa düşürmek, şimdiye kadar yaptığı anlaşmaları bumerang gibi tersine çevirmek mümkün” diyen Ünal şunları söyledi:

“Coğrafyanın üstünlüğü olması lazım, yani ana kıtanın üstünlüğü olması lazım adaların değil. Bir orta hat çekilebilir. Karasularının ötesinde deniz yetki alanından söz edilemez. Meis’le Rodos apayrı olay; burnumuzun dibindeler. Onların deniz yetki alanı Türkiye tarafından kabul edilemez hiçbir zaman. Manş Denizi’nde Fransa İngiltere arasındaki sorunda mahkeme, bizim bu görüşümüze göre karar vermiştir. Biz bunu BM’de tescil ettirmiş olduk. Libya’da BM’nin tanıdığı yeni bir hükümet iktidara gelip bu anlaşma bizce artık hükümsüzdür demedikçe bu anlaşma geçerlidir. 

“Diğer kıyıdaş ülkeler Suriye, İsrail, Lübnan, Mısır’la da yan anlaşmalar imzalamamız lazım. Çıkarlar ülkeleri mecbur eder. Bu anlaşmalar mümkün…”

“Bu saydığınız tüm ülkelerle sorunumuz var. Nasıl olacak?” diye soran Erdem Atay’a, Ünal şu yanıtı verdi:

“Bizim İsrail’le hayatı çıkar kavgamız yok. Ulusal çıkar peşinde hesap kitap yapmalıyız. Gazze’de orantısız güç kullanmasıyla başlayan duygusal ideolojik bir problem var. Ama bu konular bizim dış politikamızın milli bir konusu değil. Ama gaz için Doğu Akdeniz’de silah kullanırız çünkü milli çıkarımız var. İsrail aslında Rum-Yunan ikilisine hep kuşkuyla bakmıştır. Trump’un Kongre’ye karşı elini güçlendirmek için de İsrail’le yakınlığımız yararlıdır. Aksi durumda Gazze’ye de bu durumda bir faydamız yok aslında.

“İsrail hep Rumlara, ‘Türklerle kapışırsanız biz yokuz’ demişlerdir. Biz de Türkiye olarak kriz yönetimi ustasıyız. İsrail’le bunu yapabiliriz… İsrail’le anlaşmamız tümüyle kazançtır Türkiye için. Her tarafı kazançtır. Leviathan’da çok gaz çıkardı İsrail, bunun hepsini kullanamaz; satması lazım…KKTC’yi yalayarak Türkiye’ye gelen bir hat onların bütün sorunlarını çözer. İsrail akıllı bir devlettir.

Prof. Dr. Hasan Ünal‘ın önemli açıklamaları şöyle: