Provokasyona Meclis’te devam etti!

Kürtçe müzik dinlediği için öldürülmediğinin ortaya çıkmasına rağmen HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş 'Barış Çakan' provokasyonunu sürdürdü. Beştaş, 'Diyarbakır'da işkence' iddialarını da yeniledi.

Provokasyona Meclis’te devam etti!

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Genel Kurulunun çalışmalarına Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi ile başladığını anımsatarak, “Bekçiler yasası aslında yeni bir şiddet yasasıdır. Son dönemlerde kamuoyuna yansıyan şiddet görüntüleriyle birlikte düşündüğümüzde bunun sonuçlarını öngörmek hiç de zor olmayacak. Polis şiddetini görmek, bekçiler yasasının ne getireceğini, ne götüreceğini, nasıl bir şiddet dalgası yaratacağını öngörmek için de ciddi ipuçları veriyor. Son bir haftanın en önemli gündemi maalesef polis şiddeti, kolluk şiddeti ve bu anlamda yaşananlar.” görüşünü savundu.

POLİSİN DEĞİL KATİLİNİN DERDİNDE!

Diyarbakır’da polis memuru Atakan Arslan’ın şehit olduğu silahlı saldırının faili Muhammed Emir Cura’nın görüntülerinin medyada yayınlandığını dile getiren Beştaş, “Burada gözaltında işkenceye uğradığını aleni bir şekilde gördük ” ifadesini kullandı.

Barış Çakan’ın Ankara’nın Etimesgut ilçesinde ezan okunduğu sırada arkadaşının yüksek sesle müzik dinledikleri için uyardığı 3 kişi tarafından bıçaklanarak öldürülmesine değinen Beştaş, “Bu ülkede Kürtçe konuştuğu, Kürt olduğu, Kürtçe müzik dinlediği için sanki hiçbir vaka yok. Tarihimizde böyle bir olay yokmuş gibi bir tutum sergileniyor.” dedi.

Cinayete ilişkin şüphelerini koruduklarını dile getiren Beştaş, bu şüphelerin giderileceği yerin medya veya siyaset alanı olmadığını, adil yargılanma olduğunu söyledi. Beştaş, “Adil bir yargıyla bu cinayetin sebepleri, sonuçları, ilgili etkileşimleri ortaya çıkarılmalıdır ama görüyoruz ki medya kanallarında ya da iktidarın bazı birimlerinde mahkemeler kurulmuş, kararlar verilmiş, olayın sebebi, sonucu açıklanıyor. Neredeyse ‘şu kadar ceza verilecek’ diyecek noktaya gelmişler. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

Yargı sürecini dikkatle izleyeceklerini vurgulayan Beştaş, “Bu konudaki gelişmeleri yakından izleyeceğiz. Parti olarak şunu yürekten istiyoruz; umarız ve dileriz bu adil yargılama sonucunda Kürtçe konuştuğu için bu cinayet işlenmiş olmasın. Bunu gerçekten istiyoruz. Biz insanlar dilinden dolayı öldürüldüğünde mutlu olamayız. Biz tam tersine bunu önlememiz gereken bir noktadayız ve bu adil yargılama sonucunu bekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

BARIŞ ÇAKAN KIŞKIRTMASI

Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için değil, ezan okunurken yüksek sesle müzik dinleyen bir grubu ikaz etmesinin ardından yaşanan kavgada bıcaklanarak öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Çakan’ın babası da olayı doğrulayarak kavganın Kürtçe müzikten çıkmadığını açıklamıştı. Olayın ilk anından beri HDP/PKK sosyal medyadan Çakan’ın Kürtçe şarkı dinlediği için öldürüldüğünü öne sürerek kışkırtmaya imza atmıştı.