Korkutan 'sıbyan mektepleri' mektubu

İsmi açıklanmayan ve bir okulda psikolog olarak çalıştığını belirten okur, Özdemir İnce'nin köşesinde yer alan mektubunda, 1. sınıf öğrencilerindeki 'sıbyan mektepleri' etkisine ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

Korkutan 'sıbyan mektepleri' mektubu

Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce'nin bugünkü köşesinde yer verdiği okur mektubunda çarpıcı ifadeler yer aldı. İsmi açıklanmayan ve bir okulda psikolog olarak çalıştığını belirten okur, geçen ay okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencileriyle ilgili iddialarda bulunuyor.

Özdemir'in köşesine taşıdığı mektupta şu ifadeler yer alıyor:

Ben klinik psikoloğum. Hem bir ilkokulda hem de özel bir klinikte çalışıyorum. Devlet memuru olduğum için bir yerde yazamıyorum. Malum, birkaç haftadır 1. sınıflar okula başladı. Fakat bazı çocuklarda çok ağır ruhsal problemler var ve okula gelmek istemiyorlar. Nedenini soracak olursanız; bu çocuklar sübyan okuluna (tarikatların anaokulu) verilmiş. Canım resim yapmak istiyor ama günah diye ağlayan, sınıfta Atatürk’ün resmini (kötü adam) günah diye öğretmenine indirtmek isteyen, cennete gitmek için ölmek istediğini söyleyen, erkekle aynı sırada oturmamak için kriz çıkaran, başı açık olduğu için öğretmenini değiştirmek isteyen çocuklar çok sayıda. Bu çocukların bir kısmı yaşadığı ruhsal sorunlar nedeniyle zekâ geriliği tanısı alıyor (aslında öyle olmadığı halde). Şu anda özellikle İstanbul’un birkaç elit semti dışında neredeyse her mahallede sübyan okulu açılmış.”