Putin duyurdu: İlk korona aşısı tescil edildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini duyurdu. Aşının adının 'Sputnik V' olduğu açıklandı.

Putin duyurdu: İlk korona aşısı tescil edildi
Putin duyurdu: İlk korona aşısı tescil edildi

Rusya'dan koronavirüs (Covid-19) aşısına ilişkin açıklama geldi. Açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Putin’den geldi. Putin, Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşının tescil edildiğini ifade etti. Rusya böylece koronavirüs aşısını tescil eden ilk ülke oldu.

Kızına aşı yapıldığını belirten Putin, kısa zamanda seri üretime geçileceğini söyledi.

AŞIYA SPUTNİK İSMİ VERİLDİ

Öte yandan aşının adı da açıklandı. Rusya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs (Covid-19) Aşının adının Sputnik V olacağını açıklandı. Yapılan açıklamada, “1957’de Sovyetler Birliği tarafından ilk yapay uydunun başarılı bir şekilde fırlatılması tüm dünyada uzay araştırmalarını harekete geçirdi. Bu atıfla sayesinde aşıya Sputnik V adı verildi” denildi.

DSÖ'DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya'nın aşı haberinin ardından açıklama yaptı. DSÖ Sözcüsü, Rus sağlık otoriteleriyle "yakın iletişimde" olduklarını söyledi ve aşının titiz bir inceleme gerektiğini belirtti. 

WHO Sözcüsü Tarık Jasarevic, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Rusyalı sağlık yetkilileri ile yakın temas halindeyiz. Aşının, olası WHO ön yeterliliği noktasında görüşmeler devam ediyor. Ama şunu belirtmeliyiz ki, herhangi bir aşının ön yeterliliği süreci, tüm gerekli güvenlik ve tesir verileri noktasında titiz değerlendirmeleri içerir."

İşte aşının fotoğrafları: