Putin Erdoğan’la görüşmeden önce Güvenlik Konseyi’ni topladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi toplantısında İdlib'deki durumu görüştü.

Putin Erdoğan’la görüşmeden önce Güvenlik Konseyi’ni topladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin’in Güvenlik Konseyi’ni topladığını bildirdi.

Toplantıda İdlib’deki durumun ele alındığını aktaran Peskov, “Rus ve Türk liderlerinin gerçekleştirmeyi planladığı telefon görüşmesi bağlamında, İdlib’deki durum ayrıntılı şekilde ele alındı” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, saat 18.00 civarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İdlib’deki gelişmeleri ele alacakları bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirtmişti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan bugün yaptığı açıklamada “Şu an itibarıyla İdlib’deki tüm gelişmeleri ele alacağız. Rejim İdlib halkına zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak bu şekilde yapabiliriz” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Merkel ve Macron, Putin’le yaptıkları görüşmede, İdlib’de çok kararlı bir ateşkesin yapılması için bir daveti kendisine yaptılar. Henüz beklenen bir cevap vardır diyemem” dedi.

PATRİOT TALEBİ

Türkiye’nin ABD’den Patriot talebi olup olmadığıyla ilgili de Erdoğan, “Patriot da kullanabiliriz, S-400 de kullanabiliriz. Biz tekdüze çalışmak istemiyoruz. S-400 konusu gündemdeyken Trump’a bize patriotlar verin onu da alalım, tek düze çalışmak istemiyoruz dedik. Ama bize olumlu bir cevap vermediler, veremediler” ifadelerini kullandı.