Putin ve Miçotakis arasında Ayasofya görüşmesi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Ayasofya’yı görüştüğü belirtildi.

Putin ve Miçotakis arasında Ayasofya görüşmesi!

Danıştay’ın Ayasofya’yı müze statüsünden çıkarmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’nın cami olarak ilan edilmesini öngören tasarıyı imzalaması üzerine başta Yunanistan olmak üzere birçok ülkeden açıklamalar gelmişti.

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Açıklamada Putin ve Miçotakis'in görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, ekonomik, sosyal, kültürel, endüstriyel, bilim ve teknik anlamlarında iş birliklerinin arttırılması konusunda sözlü anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

AYASOFYA’NIN CAMİYE ÇEVRİLMESİ KONUŞULDU

Kremlin Basın Servisi'nden yapılan açıklamada Putin ve Miçotakis'in, Akdeniz ve Libya'da yaşanan son gelişmeleri ele aldığı belirtilirken, Ayasofya konusunda da fikir alışverişinde bulundukları ifade edildi.

Liderlerin bu eşsiz tesisin olağanüstü kültürel ve manevi önemini vurguladıkları ifade edildi.

Açıklamada, “İstanbul’daki Ayasofya’nın statüsünün değişmesi ile ilgili durum ayrıntılı bir şekilde tartışıldı. Dünya mirasının bu eşsiz yapısının olağanüstü kültürel, tarihi ve manevi önemine vurgu yapıldı. Ayasofya’nın insanlığın ortak mirası, barış ve uyumun bir sembolü olarak korunmasının önemi kaydedildi” ifadelerine yer verildi.