Putin’den Karabağ masası için ‘Türkiye’ çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden çatışmalara ilişkin konuştu. Putin “Görüşmelerde Türkiye dahil birçok ülke masada olmalı” diye konuştu.

Putin’den Karabağ masası için ‘Türkiye’ çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden çatışmalara ilişkin açıklamalar yaptı. 

VTB Capital bankasının düzenlediği 'Rusya Çağırıyor' yatırım forumunda konuşan Putin, 27 Eylül'de yeniden alevlenen ve üç ayrı ateşkes ilanına rağmen devam eden çatışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bölgede uzun vadeli çözümün sadece Ermenistan ile Azerbaycan'ın çıkar dengesinin gözetilmesi halinde sağlanabileceğini kaydeden Rus lider, "İlk etapta askeri faaliyetler sonlandırılmalı, can kayıplarına son verilmeli, müzakere masasına oturulmalı ve Türkiye de dahil AGİT Minsk Grubu'ndaki birçok ülkenin katılımıyla eş başkanlar Rusya, Fransa ve ABD tarafından hazırlanan teklifler temelinde görüş birliği ve çıkar dengesi sağlanmalı. “Görüşmelerde Türkiye dahil birçok ülke masada olmalı. Bunu yapabiliriz" dedi.