Putin'le Esad görüşmesinde 'Astana' vurgusu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans görüşmesi yaptığı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a Moskova'nın Suriye'deki durumun normalleşmesi için çaba göstermeye devam edeceğini söyledi. Rusya'nın Türkiye ve İran'la Astana formatı kapsamında yürüttüğü çözüme dönük çalışmalara değinen Putin, "Ortak çabalar sonucunda birçok şey başarıldı" dedi.

Putin'le Esad görüşmesinde 'Astana' vurgusu

Putin ve Esad, video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Rus lider, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada Rusya'nın Suriye'deki durumun normale dönmesi için çaba göstermeyi sürdüreceğini belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre, Putin, "Rusya, Suriye'de uzun vadeli çözüme katkı sunulması, ülkenin egemenliğini, bağımsızlığını, birliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden sağlanması için aktif çaba göstermeye devam edecek" dedi.

'TÜRKİYE VE İRAN'LA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARA DEĞİŞNEMDEN GEÇEMEYİZ'

"Bu bağlamda Rusya'nın Türkiye ve İran'la Astana formatı kapsamında yürüttüğü çözüme dönük çalışmalara değinmeden geçemeyiz. Ortak çabalar sonucunda birçok şey başarıldı" diye devam eden Rus lider, söz konusu çabalar sonucunda uluslararası terör yuvasının neredeyse yok edildiğini vurguladı. 

Suriye'de şiddetin belirgin şekilde azaldığını, barışçıl yaşam kurulmaya başlandığını ve BM himayesinde kapsayıcı siyasi süreç yürütüldüğünü anlatan Putin, Suriye'nin büyük bölümünde barışın sağlanmasının sığınmacıların kitleler halinde dönmeleri için gereken koşulları oluşturduğunu kaydetti. 

Putin, "Şu anda Suriye topraklarının büyük bölümünde barış, sukunet sağlanmışken sığınmacıların kitleler halinde evlerine dönmeleri için güzel bir fırsat doğdu. Bu sürecin zorlama olmadan doğal bir şekilde ilerlemesi önem taşıyor. Her Suriyeli, siz sayın Devlet Başkanı ve Suriye yönetimi tarafından barışçıl bir yaşam kurmak için atılan adımlar da dahil, ülkenizdeki durum hakkında güvenilir bilgiler edinerek kendi başına karar vermelidir" ifadelerini kullandı.

'SURİYE DIŞINDAKİ SIĞINMACILAR ÜLKENİN YENİDEN İNŞASINDA YER ALMASI GEREKİR'

Putin, şu anda Suriye dışında 6 buçuk milyondan fazla sığınmacı bulunduğunun, bu kişilerin büyük bölümünün çalışma kapasitesine sahip olduğunun ve ülkenin yeniden inşasında yer alabileceğinin, yer alması gerektiğinin altını çizdi. 

ESAD: ŞAM'DA YAPILACAK KONFERANSTAN ÇOK UMUTLUYUZ

Beşar Esad da, Suriyelilerin 11-12 Kasım'da Şam'da yapılacak Uluslararası Sığınmacı ve Yerelde Yer Değiştiren Kişiler Konferansı'ndan uygulanabilir sonuçlar beklediklerini söyledi.

Esad, "Bu konferanstan çok umutluyuz. Sonuçlarının uygulanabilir olacağını umuyoruz. Diğer ülkelerin konferansa katılım konusundaki ilgisinden memnunuz" diye konuştu.

Birçok sığınmacının terör korkusuyla, diğerlerinin ise altyapının yıkılması, işlerini kaybetmeleri nedeniyle evlerini ve ülkelerini terk ettiğini belirten Esad, konferansın Suriye'ye yönelik ekonomik ablukanın delinmesine yardım etmesini umduklarını, zira ablukanın Suriyeli sığınmacıların temel ihtiyaçlarının karşılanmasını engellediğini vurguladı.

Esad, "Sığınmacı sorunu insani bir sorun ancak birçok ülke bunu politize etmeye çalışıyor. Suriye hükümeti bu sorunu çözmek istiyor. Özellikle de Suriye topraklarının önemli bir bölümü özgürleştirildikten ve kurtarılan bölgelerde terörün kökü kazındıktan sonra hükümetin temel önceliklerinden biri bu oldu" diye ekledi.