Rambo yeniden iş başında(!) Trump bu filmi çok sevecek

Artık ABD derin devletinden emekli edilmiş, yaşlı, geçmişin günahlarını sorgulayan ve bunları kamburu misali sırtında taşıyan vakur bir yaşlı kurt olarak Arizona'daki çiftlik evinde çıktı karşımıza. Hedefinde artık 40 yıl önceki gibi Vietkonglar değil Meksikalı göçmenler var.

Rambo yeniden iş başında(!) Trump bu filmi çok sevecek

Özlem Kalkan / Veryansın Tv

ABD Vietnam bataklığına bodoslama girdiği vakit bu savaşın 16 yıl süreceğini ve büyük bir hezimetle geri çekilmek zorunda kalacağını hayal dahi edemiyordu.

Bugün Orta Doğu bataklığını anlamak için gerisindeki Vietnam hezimetini ve yaptığı katliamları anımsamadan geçmek haksızlık olur.

Ho Si Minh,”Kılıçları olmayanlar çapasıyla savaştı” derken fedakarlığın boyutunu o kadar iyi betimlemişti ki üzerine ne söylesek boş…

Vietnam’daki hezimetten tam 11 yıl sonra, ileride bir klasik, bir kült haline gelecek olan ve David Morrel’in kitabından beyazperdeye uyarlanan yeşil bereli, acımasız ve komünist düşmanı bir asker olan John Rambo adındaki bu kahramanı film piyasasına sürdü Hollywood!

Henüz porno piyasasından çıkmış ve yeni yeni Hollywood’da görünmeye çalışan  ve de şöhreti kovalayan genç bir yeteneği, Slyvester Stallone’yi de Dünya sinemasına hediye etmiş oldu.

Rambo askeri botlarını çamur Vietnam bataklığından sonra kuru Meksika sokaklarında da çıkarmıyor

Hakkını yiyemem, yeteneği ve özel becerileri ile gerek bu tür, gerekse drama alanında da iyi filmler yaptı Stallone (Rocky hala bir efsanedir).

Filmin tutulmasında ve bir seriye dönüşmesinde payı da oldu kuşkusuz.

Gerçek hayattaki yenilginin acısını beyazperdede dindirip kendine bir Vietkong ve Komünizm anti-progandası yapan Pentagon-Hollywood, hem Rambo’yu hem de Rocky’i Sovyet komünizminin semalarına daldırıp serileri ve amacı büyütürken filmlerin sinemasal başarısını da aşağıya çektiler.

Tam da o sırada Slyvester Stallone iksinden de emekliye ayrıldı.

Aradan yıllar geçti, komüzimin fişi çekildi, dert olmaktan çıktı çıkmasına amma ve lakin emperyalizmin eli boş durmaz.

11 Eylül Usame Bin Ladin, Clinton, Bush, Obama derken D. Trump’la tanıştı ABD ve bir göçmen nefreti, bir Meksika sınırının kapatılması meselesi hasıl oldu!

RAMBO’NUN YENİ HEDEFİ MEKSİKALI GÖÇMENLER!

Hedef artık Meksikalı göçmenlerdi ve Hollywood-Pentagon yine işe koyuldu(!)

Slyvester Stallone yıllar sonra 73 yaşını devirdiği şu günlerde tekrar RAMBO olarak dönme kararı aldı sinemaya.

Artık ABD derin devletinden emekli edilmiş, yaşlı, geçmişin günahlarını sorgulayan ve bunları kamburu misali sırtında taşıyan vakur bir yaşlı kurt olarak Arizona’daki çiftlik evinde çıktı karşımıza. Hedefinde artık 40 yıl önceki gibi Vietkonglar değil Meksikalı göçmenler var.

Tam da Trump’ın istediği gibi!

Rambo’nun hedefinde bu kez kötü Meksikalılar var! Tam da ABD politikaları doğrultusunda klişelerle…

FİLMİN KONUSU

Elindeki tek hazinesi manevi kızı Gabrielle’dir. Gabrielle, Meksikalı ve işe yaramaz, kötülüğün alamet-i farikası, iğrenç bir adamın kızıdır.

Yıllar evvel onu yanına alan Rambo ise babasından uzak tutmuştur. Ne var ki gerçek babasını görme arzusu ile yanan Gabrielle Arizona’dan kaçıp Meksika’ya onu bulmaya gidiyor. (1846 km’lik ve yaklaşık 20 saatlik yol).

Gidince başına belayı alıyor tabii ve en ünlü fuhuş çetesinin eline düşüyor.

Bütün kirli işlerin, uyuşturucu ve fuhuşun ana merkezi olan bu yerde bütün Meksikalıların da potansiyel ahlaksız olduğunu ve de coğrafyanın günah keçisi ilan edildiğini görüyoruz o vakit.

Kahramanımız tabii ki çok klişe bir konunun -kızının intikamını almak isteyen babanın- etrafında sıradanlaşıyor ve de filme katkı sunamıyor.

Film tekniği olarak mükemmel, oyunculuklar ve filme heyecan katan son 40 dakika tabii ki bu türün meraklıları için biçilmiş kaftan.

Özellikle asker ve komando zekasıyla kurduğu tuzaklar, düşmanı avlama yöntemleri ile hareketli anlar yaşadık diyebilirim.

Slyvester Stallone şapka çıkarılası bir oyuncu. Hele o yaşta bu “performans”!

Genel olarak bakınca bir klişe ve göçmen karşıtı ırkçı propagandası kokuyor, ama dediğim gibi bu tür meraklıları ve Rambo hayranları için, onların hatırı için önerebilirim.

İyi Seyirler.

Özlem Kalkan

veryansintv.com