Rekor kokain kaçağını yakalayan Arslan'ı neden görevden çektiler?

“Türkiye'de tüm zamanların rekorunu kıran kokainin yakalanmasında öncü rol üstlenen Mehmet Ali Arslan, neden 'müdürlük' makamından alınıp teftişe çekildi?”

Rekor kokain kaçağını yakalayan Arslan'ı neden görevden çektiler?

Türkiye’de tüm zamanların en yüksek miktarda ve tek seferde ele geçirilen 540 kilogram kokainin yakalanmasında öncü rol üstlenen Kocaeli Deniz Gümrüğü'nde görevli Kocaeli Bölge Müdür Vekili Mehmet Ali Arslan’ın 12 Şubat 2021'de Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığına atandığı ortaya çıktı.

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, “Türkiye'de tüm zamanların rekorunu kıran kokainin yakalanmasında öncü rol üstlenen Arslan, neden “müdürlük” makamından alınıp teftişe çekildi?” diye sordu.

Yılmaz'ın yazısının satır başları şöyle:

"Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 14 Ocak 2021 tarihli basın toplantısında, 5 rekora imza attıklarını duyuruyordu:

- Kapıkule'de 2 ton 70 kilogram esrar.

- Dilucu'nda 290 gram sıvı metafamin.

- Kapıkule'de 2 milyon 80 bin adet sentetik uyuşturucu hapı.

- İstanbul Havalimanı'nda 216 kilogram Khat (Yemen otu) maddesi...

Rekorların 5'incisi Kocaeli Deniz Gümrüğü'nde tüm zamanların en yüksek miktarda ve tek seferde ele geçirilen540 kilogram kokaindi. Piyasa değeri 216 milyon lira olarak zabıtlara geçti...

Gram gram ülkeye ölüm saçan uyuşturucu tacirleri işi büyütmüşlerdi.

Ticaret Bakanlığı, Doğu Marmara (Kocaeli) Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Dilovası'ndaki aramayı derinleştiren Kocaeli Bölge Müdür Vekili Mehmet Ali Arslan, 12 Şubat 2021'de Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı'na atandı.

İlk soru burada ortaya çıkıyor: Türkiye'de tüm zamanların rekorunu kıran kokainin yakalanmasında öncü rol üstlenen Arslan, neden “müdürlük” makamından alınıp teftişe çekildi?

22 Ağustos 2020 tarihli ilk aramayı gerçekleştiren Kocaeli Gümrük Muhafaza KİM (Kaçakcılık ve İstihbarat Müdürlüğü) ekibi kokain paketlerinin yüklendiği 6 konteynere “temiz” tutağı tutmuştu. Ticaret Bakanlığı'na bağlı İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nden Malatya'ya; Temmuz 2020'de de Kocaeli'ne aynı görevle atanan Ahmet Cıbır'ın görev ihmali soruşturulmuyor bile..."