Reuters: Libya, Türkiye’den askeri destek talep etti

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Türkiye'den deniz, kara ve hava askeri desteği talep etti.

Reuters: Libya, Türkiye’den askeri destek talep etti

Libya’nın yasal meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, hava üslerini yabancı devletlere açan Hafter’in paralı güçlerine karşı koymak için Türkiye’den resmi olarak askeri destek isteyeceklerini açıklamıştı.

Reuters haber ajansının duyurduğu habere göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye’den kara, hava ve deniz olmak üzere üç alanda askeri destek talebinde bulundu.

LİBYA BÜYÜKELÇİSİ: HAVA SAVUNMA VE ÖZEL EĞİTİM İHTİYACI VAR

Öte yandan, Libya’nın Ankara Büyükelçisi Abdurrezak Muhtar Ahmed Abdülkadir, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde (AYBÜ) “Libya’nın Dünü, Bugünü ve Geleceği, Libya-Türkiye İlişkileri” paneli sonrasında AA’ya konuştu.

Libya’ya Türk askerinin gönderilmesine değinen Abdülkadir, “Libya’nın hava savunma, özel eğitim, uzmanlığa ihtiyacı var. Savaşçılarımızı destekleyecek yeterli yerel personelimiz var.” dedi.

Abdülkadir, Türkiye’nin askeri desteğinin Libya halkının yararına olacağından şüphe etmediğini kaydederek, “Askeri destek, Libya halkına bir zarar anlamına gelmez, bu destek güvenliği ve istikrarına da yardımcı olacaktır. İki ülke sadece dost değil aynı zamanda kardeştir. Kıbrıs meselesinde ihtiyacı olduğunda Türkiye’yi destekleyenlerden biri de Libya’ydı, Türkiye de ihtiyaç duyduğumuz anda bize cevap veriyor” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK VE ASKERİ İŞ BİRLİĞİ MUTABAKAT MUHTIRASI 

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti 27 Kasım’da İstanbul’da bir mutabakat imzalamıştı. Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmıştı. Mutabakat Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Mutabakata göre Türkiye, Libya’da Ani Müdahale Kuvveti kurulmasına destek verecek. İki ülke ortak tatbikat ve istihbarat paylaşımında bulunacak. Kara, deniz ve hava araçları ile eğitim üsleri tahsis edilebilecek. Ayrıca Ortak Savunma ve Güvenlik İş Birliği Ofisi de kurulabilecek.