Rıdvan Dilmen bıraktığını açıkladı

Yıllardır NTV ekranlarında yorumculuk yapan Rıdvan Dilmen, kariyerine nokta koyduğunu açıkladı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Dilmen, kendisine yapılan saldırıların azmettiricilerini belgelerle ifşa edeceğini söyledi.

Rıdvan Dilmen bıraktığını açıkladı
Rıdvan Dilmen bıraktığını açıkladı

Fenerbahçe’nin eski milli futbolcusu ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, uzun yıllardır NTV’de sürdürdüğü kariyerini noktaladığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından bir duyuru yapan Dilmen, “43 yıl önce lisanslı futbolcu olarak girdiğim Türk Futbol Ailesine; onurumla, şerefimle, namusumla hizmet ettiğim Milli Futbolcu – Teknik Direktör – Futbol Yorumcusu olarak yürüttüğüm süreci sonlandırıyorum” ifadelerini kullandı.

Sezon başında MHK Başkanı Serdar Tatlı’nın göreve getirilmesinde payı olduğu iddia edilen ve sosyal medyada linç edilen Dilmen, “Yakın bir zamanda; bana ve aileme yapılan iftira dolu bu kampanyanın aktörlerini, asıl amaçlarının şahsım üzerinden halkı kin ve nefretle kutuplaştırmak olduğunu, tetikçilerini ve AZMETTİRİCİLERİNİ bilgi ve belgelerle tek tek ifşa edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Rıdvan Dilmen’in yorumculuğu bıraktığını şu sözlerle duyurdu:

“43 yıl önce lisanslı futbolcu olarak girdiğim Türk Futbol Ailesine; onurumla, şerefimle, namusumla hizmet ettiğim Milli Futbolcu – Teknik Direktör – Futbol Yorumcusu olarak yürüttüğüm süreci sonlandırıyorum.

Vicdanen çok rahatım. Hiçbir şahıs, camia ve kurumla ilgili asla saygısızlığım olmadı. Ancak son dönemde organize bir şekilde hedef gösterilerek bana ve aileme yaşatılan üzüntüyü, iftiraları başkaları gibi kabul etmem mümkün değildir. Şimdiye kadar olduğu gibi; rahmetli babamın ve annemin banabıraktığı en anlamlı miras olan DİLMEN soyadını Rabbim izin verdiği sürece onurumla taşımaya devam edeceğim.

Doğuş Grubu Sayın Başkan’ı Ferit Şahenk Bey’e ve NTV ailesine teşekkür ederim. Tüm izleyicilerimize minnettarım.

Yakın bir zamanda; bana ve aileme yapılan iftira dolu bu kampanyanın aktörlerini, asıl amaçlarının şahsım üzerinden halkı kin ve nefretle kutuplaştırmak olduğunu, tetikçilerini ve AZMETTİRİCİLERİNİ bilgi ve belgelerle tek tek ifşa edeceğimden kimsenin şüphesi olmasın”

DİLMEN NASIL BIRAKTI?

Yorumculuğu bıraktığını duyurduğu açıklamasında kendisinin de belirttiği gibi Rıdvan Dilmen uzun yıllardır futbol dünyasının içinde yer aldı. Ancak 'bırakma' açıklaması sanki futbolla ilişkisini tamamen kesecekmiş gibi bir kesinlikte yazılmıştı.

Dilmen'in yıllardır devam eden yorumculuğu neden bu sezon bitirdiği ve neden böyle bir tutum aldığı ise merak konusu oldu. Üstelik kendisini ve ailesini rahatsız eden isimleri yakında ifşa edeceğini de söylüyordu. Aslında 2020-2021 sezonu neredeyse baştan beri Dilmen için 'gerginlikler sezonu' oldu. İsmi özellikle hem hakem kararları hem de MHK ve TFF üzerinde etkisi olduğu iddialarıyla gündeme geldi. Hatta 'Rıdvan Dilmen sezonu' sözü sosyal medyada slogana dönüştü.

Sezonun henüz başında, Eylül ayında yaşanan ilk gerilim, Dilmen'in NTV'deki 'Yüzde Yüz Futbol' programında yaptığı açıklamalarla ortaya çıktı. “Federasyon yetkilileri, hakemler, temsilciler, gazeteciler kesinlikle bir GBT'den geçirilmeli” diyen Dilmen, “Maliye'nin kendisi de dahil bütün bu gazetecilerden vergi alması gerektiğini" söyledi. Aynı programda bazı gazetecileri Fetullahçı Terör Örgütü üyesi olduğunu açıkladı.

İlgili haber:


 

'FETÖ'cü' olduğu iddia edilen gazetecilerden İbrahim Seten açıklamasında şöyle dedi: “Ben ve arkadaşlarım Rıdvan Dilmen'in saldırılarına maruz kalıyoruz. Bunun sebebi de kendisini eleştirmiş olmamız. Evet eleştirdim. Çünkü tarafsız olduğunu iddia ederek oturduğu ve milyonlarca kişiye ulaştığı koltukta Fenerbahçe temsilcisi gibi davranıyor. Ben de espriyle karışık 'Bu sezon Rıdvan Dilmen sezonu olsun' diyorum. O da, bu eleştirilerime sağlam cevap veremediği için karşılığında bana 'FETÖ'cü' iftirası atıyor. Mesele bu kadar basit aslında..." Daha sonra da Dilmen'in böyle yaparak "FETÖ'cü vatan hainlerinin ekmeğine yağ sürdüğünü” öne süren Seten de futbolda 'temiz eller' operasyonu yapılmasını istedi.

ERMAN TOROĞLU: FUTBOLUMUZDA ŞEYTANLAR VAR
 

Dilmen'in içinde yer aldığı tartışmalar Erman Toroğlu tarafından gündeme getirilen MHK Başkanı Serdar Tatlı'nın onun isteği ile bu göreve getirildiği gibi iddialarla da sürdü. Toroğlu son olarak bugün yayınlanan yazısında bu iddiasını tekrarladı. Rıdvan Dilmen ise programlarında sık sık 'futboldan çıkar beklentisi içerisinde olanların kendisini hedef haline getirmeye çalıştığını' iddia etti.

Toroğlu, "3 Büyükler'in yarışması yayıncı kuruluş için de güzel bir şey. Üçünün de sonuna kadar gitmeleri lazım. Çünkü dekoderlerin satılması lazım. Federasyon buna ayak uydurur mu, günahları boynuna… Öyle şeyler oluyor ki veya öyle şeyler yapıyorlar ki göstere göstere ve şunu söylemek istiyorlar; 'Bu yapılanları anlamamak öküzlüktür.' Geçen hafta Trabzon'da bir maç oynandı. O iyi oynadı, bu kötü oynadı orasında değilim ama 89'da bir pozisyon var, spordan anlayan anlamayan herkes hemfikir oldu. Net penaltı ve sarı kart. Pozisyon hakem Uğurlu'nun önünde oldu, o vermedi. VAR'da Cüneyt var, o da çağırma lütfunda bulunmadı! 3 gün yayınlar yapıldı. Konuştuk, söyledik. Bir baktık ki Ankaragücü-Galatasaray maçının VAR'ı yine Cüneyt Çakır oldu. Daha da ileri gittiler, hakem Yaşar Kemal Uğurlu da başka VAR'a verildi. Yani şöyle diyor Serdar Tatlı: 'Siz yazsanız da çizseniz de hikaye… Ben baskı altındayım. Bu baskıyı kaldıramıyorum ve bu hakemleri veriyorum. Beni buraya kim veya kimler getirdiyse bu diyeti ödeyeceğim…'" ifadelerini kullandı.

Ankaragücü-Galatasaray maçının hakemi Halil Umut Meler'e "Fatih Terim ve Ümit Davala'yı neden atamadınız" diye soran Toroğlu, "Atamazsınız beyler, atamazsınız! Çünkü ezik kaldınız! Yaptığınız haltlardan dolayı Fatih ağzına ne geliyorsa saydı, yüreğiniz yetmedi. Siz şeytandan önce doğan hakemlersiniz. Futbolumuzda da şeytanlar var. Arkadaşlar Serdar Tatlı'nın MHK Başkanı olmasında Rıdvan Dilmen'in yüzde 100 payı var. Olabilir de futbol adamıdır ama bu kadar çok karışmayacaksınız. Bana komitelerden haber gelir. Bu haberleri de değerlendiririm. Mesela 'Bu 3 hakeme bir müddet maç verilmeyecek' dedim ve 1 hafta sonra Rıdvan, "Siz bunu nasıl yaparsınız, bu hakemler şöyledir böyledir" diye ara gazı verdi. Rıdvan, hakemleri koruyunca Merkez Hakem Kurulu, 180 derece dönmüş, bu hakemlere maç verdiler" diye yazdı.

SABAH GAZETESİ YAZARLARIYLA KARŞI KARŞIYA

Son olarak dün akşam NTV yayınında yaptığı açıklamada Dilmen şunları söyledi: “Futbolda adalet kelimesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Önerimi 4 ay önce söylediğimde kimse ciddiye almadı. Sporun içinde bende dahil olmak üzere devletin makamlarına kimliğimi vermeye hazırım. Galatasaray asbaşkanı, haklı bir şekilde ‘Haksızlığa uğradık’ diyor. Fenerbahçe başkanı diyor, Trabzonspor başkanı diyor. Demek ki bir tuhaflıklar var.”
 
Gazete Duvar'da yer alan habere göre futbol dünyasındaki yorumlarda Dilmen'in karşı karşıya geldi isimlerin genellikle Sabah gazetesi ile bağlantılı olduğuna da dikkat çekiliyor