Riskli illerde caddeler lebaleb

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs risk haritasında 'çok yüksek riskli' illerde insan yoğunluğu gözlendi.

Riskli illerde caddeler lebaleb

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs haritasında Edirne, 'çok yüksek risk' ile 'kırmızı' renkte yer aldı. Kentte, 100 bin nüfusa karşılık gelen koronavirüs vaka sayısı, 2 Mart'ta 107,43 iken son açıklanan haritada 180,01'e yükseldi. Vaka sayılarının artması üzerine Edirne Valisi Ekrem Canalp başkanlığında toplanan Pandemi Kurulu ile İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlar hayata geçirildi. 150 metrekare ve üzerinde olan market girişlerinde HES kodu uygulaması başlatıldı. Meriç ve Tunca nehirlerinin kıyıları ile vatandaşların sıklıkla gittikleri tüm parklar, güvenlik şeritleri çekilerek, girişlere kapatıldı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının ardından bugün de kentte denetimler sıkı bir şekilde sürdü. Polis ekipleri, taksi ve toplu taşıma araçlarında hijyen ve sosyal mesafe ve maske denetimi yaparken, belediye ekipleri de anonslarla vatandaşlara tedbirleri hatırlattı. Hava sıcaklığının 15 derece olduğu kentte vatandaşlar cadde ve sokaklara akın etti. Kent merkezinde trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde yoğunluk oluşurken, vatandaşların sosyal mesafeye uymadıkları görüldü.

'KOVİD KIRMIZISI MÜCADELEMİZ OLSUN'

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sosyal medya üzerinden vatandaşlara tedbirlere uyma çağrısında bulundu. Gürkan, "Edirne Kırmızısı markamız, kovid kırmızısı mücadelemiz olsun. Haydi Edirne, şimdi birlik olma zamanı. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. Ev ziyaretlerine gitmeyelim. Hepimizin sağlığı için el ele vererek, kovid kırmızısından bir an önce şehrimizi kurtaralım" dedi. 

KEŞAN'DA BAZI OKULLARDA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Türkiye'nin koronavirüs risk haritasında 'çok yüksek risk' grubunda yer alan Edirne'nin Keşan ilçesinde pozitif vaka ve temaslı sayılarındaki artış nedeniyle bir dizi ek tedbir alındı. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs haritasında 'çok yüksek risk' grubuna 'kırmızı' renkte yer alan Keşan'da, Hıfzıssıhha Kurulu kararınca spor tesisleri ve spor alanlarının faaliyetleri geçici olarak kısıtlandı. İstanbul yolu üzerinde bulunan bir tekstil fabrikasında vaka ve temaslı sayılarının artması üzerine faaliyetlere bir hafta süreyle ara verildi. İlçedeki bir taksi durağının 10 gün süreyle faaliyetleri durduruldu. Şehir genelindeki tüm çay ocakları 2'nci bir karara kadar faaliyetlerine ara verdi. Cenazelerin, eve veya camiye götürülmeden direkt olarak mezarlığa götürülüp, cenaze namazının mezarlıkta kılınarak, defnedilmesine karar verilirken, cenazelerde, hayır amaçlı ikramlarda bulunulması yasaklandı. Bazı okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitime 10 gün süreyle ara verilmesi kararı alındı.

SMS’LE UYARI

Edirne Valiliği, koronavirüs vakalarının artması nedeniyle vatandaşları, cep telefonlarına SMS göndererek, dikkatli olmaları yönünde uyardı. Mesajda, "Kıymetli Keşanlı vatandaşlarımız. Son bir haftadır, Edirne'deki vakaların büyük çoğunluğu Keşan ilçemiz kaynaklıdır. Vakaların bulaş kaynağına ilişkin araştırmalarımız yoğun olarak ev ziyaretlerini gösteriyor. Lütfen komşularımızın, akrabalarımızın, arkadaşlarımızın ziyaret taleplerini kabul etmeyelim. Hepimiz aile üyelerimizi bu konuda uyaralım. Unutmayalım ki evimizin dışında maske takıyor olsak da ev ziyaretleri maskesiz olarak gerçekleşiyor ve virüsün bulaşmasını kolaylaştırıyor. Çaba ve hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Birlikte başaracağız" ifadelerine yer verildi. 

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA

İlçe genelinde polis ve zabıta ekipleri de denetimlerini artırdı. Keşan'da sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıldığı ilk cumartesi gününde, İçişleri Bakanlığı'nın 'Haftalık tematik denetimler' konulu ek denetim genelgesi kapsamında, 272 iş yeri denetlendi. Denetimlerde maske takmayan 51 kişiye 45 bin 900 lira idari para cezası uygulandı. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dün ise ekiplerin yaptığı denetimlerde 202 kişiye sokağa çıkma kısıtlamasına uymamak, 13 kişiye maske takmamak, 2 kişiye ise karantina tedbirlerine uymamaktan adli ve idari işlem yapıldı. 

ÇANAKKALE

ağlık Bakanlığı risk haritasında 'Yüksek riskli’ iller arasında yer alan Çanakkale’de de işletmeler, 1 Mart itibariyle yüzde 50 kapasiteyle müşteri kabul etmeye başladı. Ancak geçen cumartesi günü açıklanan son 1 haftalık verilerde, vaka sayısının her 100 bin kişide 107,29'a yükselmesi ile kent, 'çok yüksek riskli' iller kategorisine geçti. 

Vali İlhami Aktaş da ilk mesai gününde, kordon boyunda denetim yaptı. Beraberinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan ile birlikte işletmeleri denetleyen Vali Aktaş, bir iş yerinin önündeki masalar arasındaki mesafeyi az bulup, aranın biraz daha genişletilmesini istedi. İş yeri çalışanları ise masalar arası mesafenin kurala uygun şekilde, 1 metre 65 santim olduğunu söyledi. Vali Aktaş, işletme sahipleri ile kafelerde oturan müşterileri sosyal mesafe, maske ve hijyen konularında duyarlı olmaya çağırdı. 

KONYA

'Çok yüksek riskli' il olarak kırmızı kategoride yer alan Konya'da, dün tam kapanma uygulanırken, bugün cadde ve sokakların kalabalıklaştığı görüldü. Hava da sıcak olunca park ve bahçelere akın eden bazı kişilerin, sosyal mesafe ve maske tedbirlerini ihlal ettiği gözlendi.


Kent kırmızı kategoride olduğu için yiyecek ve içecek yerlerinde paket servis veya 'gel- al' hizmeti verilmeye devam edilirken, restoran işletmecisi Ferhat Işık, bir an önce iş yerinde müşterilerine hizmet sunmak istediklerini belirtti. Işık, ''Biz şu an lokantalar olarak kapalıyız. Müşteri potansiyelimiz düşük. 6 aydır bu şekilde devam ediyor. Keşke kırmızı iller arasında olmasaydı da açsaydık. Müşteriler ayaküstü yemek istemiyor. Biz pilavcıyız, müşterilere genel olarak paket götürüyoruz. Buraya gelen müşteriler ise 'Nerede yiyeceğiz?' diye soruyor. Şimdi açılırsa burası 20 kişilikse biz burada 10 kişi oturtalım. Tedbirlerimizi alalım, biz de açılmak istiyoruz" dedi.

,

RİZE

‘Kırmızı’ kategorideki iller arasında yer alan Rize’de geçen hafta 213,10 olan vaka sayısı 208,21’e düşse de sokaklarda artan kalabalık endişe veriyor. Kalabalığın yoğunlaştığı noktalarda polis ekipleri vatandaşları sosyal mesafe kurallarına uyulması konusun da sık sık uyarıyor. Yüz yüze sınavların başladığı kentte öğrencileri sokaklardaki kalabalığı artırdığı da gözlendi.

‘İŞİ OLAN OLMAYAN HERKES DIŞARDA'

Sokaklardaki kalabalıktan endişe duyduğunu söyleyen Emine Altun, “Çok korkuyorum. İşim var çıktım, hızlı hızlı halledip döneceğim. Ama bakıyorum millet kol kola geziyor. Çok zor geriye dönüp mavi olmak” dedi.

Abdülkadir Kar ise, “Kırmızıyı severiz ama bu kırmızıyı sevmiyoruz. Millet sanki evinden çıkmak için can atıyor, herkes dışarda. Rize’nin rengi yeşil mavi ama, bu kırmızıyı nasıl maviye döndüreceğiz. Hatta maviyi atlayıp yeşile dönmek gerek hızlıca, bunun için de herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapmalı” açıklamasında bulundu.

Havva Meral de, “Bu kadar kalabalıkta tabi ki hastalık ilerler. Gene kırmızıyız haritada, eğer dikkat etmezsek yine yasaklara dönebiliriz. Evde durmayı öğrenmeliyiz artık” ifadesini kullandı.

AKSARAY

Aksaray'da vaka sayısı yüksek olduğu ve kırımız kategoride yer aldı için cumartesi günü saat 21.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlaması bugün saat 05.00 sıralarında sona erdi. Dün market, bakkal ve manavlarda kapalı olacak şekilde tam kapanma sistemi uygulandı. Bugün ise cadde ve sokaklarda yoğunluk oluştu. Kentte hava sıcaklığının da artmasıyla maske kurallarına uyulurken, sosyal mesafe unutuldu. Kentin işlek noktalarından Bankalar Caddesi ile Eski Sanayi Caddesi'nde kalabalık olduğu gözlendi. Polis ekipleri vatandaşları maske ve mesafe konusunda uyardı.

Kent halkından Ahmet Çiçek (62), ''Dün şehrimizde yasak dolayısıyla kimse sokağa çıkmadı. Bugün genel olarak yoğunlukta biraz fazlalık var. Ben işi olanın çıkmasına bir şey demiyorum. Ama işi olmayanın dışarı çıkması doğal değil. Aksaray’ın bir an önce kırmızı listeden çıkıp maviye dönmesi arzu ediyoruz. Bunu da maske, mesafe ile temizliğe ciddi oranda uyarsak normale döneriz diye düşünüyorum” dedi.


Kentte ayrıca merkeze bağlı Yeşiltepe beldesi, koronavirüs vaka sayası artması nedeniyle 7 gün karantinaya alındı. Yenikent beldesindeki karantinanın da 15 Mart Pazartesi günü saat 08.00'e kadar uzatıldı.

ADIYAMAN

Adıyaman Tabipler Odası Başkanı Erdoğan Altunbaş, Türkiye'nin koronavirüs risk haritasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tek yüksek riskli il grubunda yer alan Adıyaman'da vatandaşlara kurallara uymaları çağrısında bulundu. Vaka artışının kurallara uyulmamasından kaynaklandığını ifade eden Altunbaş, "Adıyaman’ın maviye dönmesi bizim ellimizde. Bunu bir savaş olarak düşünün ve koronavirüs savaşında kurallara uyarak kahraman olabiliriz" dedi.Adıyaman Tabipler Odası Başkanı Erdoğan Altunbaş, koronavirüste yüksek riskli iller arasında yer alan Adıyaman'daki vaka artışının önüne geçilmesinin kurallara uyulması ile mümkün olacağını ifade etti. Uyarı ve idari para cezalarına rağmen vaka artışlarını sadece alınacak önlemlerle önüne geçileceğini vurgulayan Altunbaş, "Sonuçta insanların kendi sağlığını ilgilendiren bir sorun var ve vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerekiyor” dedi.

İnsanların bir araya gelmekten kaçınmaları ve maske kuralına çok dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Altunbaş, şöyle konuştu:

"Yüksek risk grubunda oldukları için öncelikle 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın, mutlaka aşı olması konusunda duyarlı olması gerekiyor. Adıyaman’ın risk haritasında renginin maviye dönmesi bizim elimizde. Koronavirüsle mücadeleyi bir savaş olarak düşünün ve bu savaşta kahramanlık yapmak isteyenler kurallara tam olarak uymalı. Adıyaman'ı risk haritasında mavi renkte görmek istiyorsanız mutlaka kendinize ve çevrenize dikkat etmelisiniz ve uyarmalısınız."


Uzman doktor Ramazan Çelik ise koronavirüsün yayılımının önlenmesi noktasında herkesi maske, mesafe ve hijyen kuralından taviz vermemeye çağırdı.

Kent sakinleri ise birçok kişinin polisi görmeden maske takmadığını ve bunun da vaka sayısını arttırdığını savunarak, herkesi kurallara uymaya davet etti.