RTÜK Başkanı: Cumhurbaşkanından talimat gelirse emir telakki ederiz

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı olması durumunda ne yapacaklarını 'Talimat ve telkinlerini emir telakki eder, başımızın üstüne deriz' dedi. Şahin, haber bülteni sunucularını da yorum yapmadan haber sunmaları uyarısında bulunarak, 'Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karara alırız' dedi.

RTÜK Başkanı: Cumhurbaşkanından talimat gelirse emir telakki ederiz

İktidarın talimatıyla hareket etmekle eleştirilen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, şimdiye kadar talimatla karar almadığını söyledi.

“Salgınla Mücadele Sürecinde RTÜK” konulu video konferansta konuşan Şahin, “RTÜK’ün aldığı kararlarla ilgili adresler gösteriliyorsa inanmayın. Ben geldiğim günden beri bana kimse talimat vermedi. Kendi aldığım eğitim, dünya görüşüm ve sorumluluğum çerçevesinde ne yapmam gerektiğini bilen bir insanım. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından talimat ve telkin olmadı ama olursa devletimizin başıdır, onun talimatları ve telkinleri devletin bütün organlarını ilgilendirir. Talimat ve telkinlerini emir telakki eder, başımızın üstüne deriz” dedi.

‘HABERLERİ YORUMSUZ SUNUN’

Şahin, katıldığı, “Salgınla Mücadele Sürecinde RTÜK” konulu video konferansta, televizyon kanallarının haber bültenlerini sunan medya mensuplarına şu uyarıda bulundu:

“Buradan uyarıyorum, normalde kanuna göre yorum yapması mümkün değildi. Gerçekten bu işi iyi yapan arkadaşlarımızın yorumlarını engellemeyelim diye biz de diğerlerininkini engelleme adına karar almıyoruz. Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karara alırız. Haber bültenleri yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler.”

‘SİYASİ RANT ELDE ETMEYE ÇALIŞAN MEDYA KURULUŞLARI…’

Koronavirüs pandemisi sürecinde Ankara Üniversitesi İletişim Araştırmaları Merkezi ile araştırma yürüttüklerini ve ilkeler belirlediklerini açıklayan Şahin, bu ilkeleri hiçe sayan yayınlar yapıldığını ifade ederek, “Siyasi rant elde etmeye çalışan medya kuruluşu varsa biz buna nasıl sessiz kalabiliriz. Tabi ki cezalarımızı verdik ve vermeye de devam edeceğiz” dedi.