RTÜK Başkanı’ndan ‘listem hazır’ açıklaması: O kadar büyütülecek bir şey yok!

Sevda Noyan'ın '15 Temmuz kursağımızda kaldı... Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır' sözlerini sarfettiği Ülke Tv için henüz bir işlem yapılmamış olmasını değerlendiren RTÜK Başkanı, 'Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz' dedi.

RTÜK Başkanı’ndan ‘listem hazır’ açıklaması: O kadar büyütülecek bir şey yok!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den, Sevda Noyan’ın “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır” sözlerini sarf ettiği Ülke TV’ye ilişkin bir açıklama geldi.

Bir internet kanalının canlı yayınına katılan Şahin, Ülke TV ile ilgili raporun Üst Kurul’a geleceğini ve değerlendirileceğini belirtti.

Sputnik’in aktardığına göre Şahin şunları söyledi:

“Ülke TV’de talihsiz diyebileceğimiz bir açıklama yapıldı. Komşularıyla ilgili bir söylemde bulunuldu. Burada bizi sevindiren olay şu, ilgili TV kuruluşu hemen açıklama yaptı. Darbeyi kınamanın ötesindeki söylemlerin asla yanında olmadıklarını söylediler. Bu bizim için sevindirici.

Moderatörlüğünü yapan kişiyle ilgili ve kendisi tarafından da açıklama yapıldı. Özür mahiyetinde bir açıklama yapıldı. Bunlar yayıncılık alanında güzel gelişmeler.

RTÜK sanki bazı kanalları hemen gündeme alıyor, diğerleri için raporlama süreci olmuyor gibi bir şey gündemde tutulmaya çalışılıyor.

Ülke TV’yle ilgili olarak bu özürler ışığında RTÜK’e bir rapor gelecek ama bu rapor sonundaki verilecek müeyyide varsa bu müeyyide, darbe sevicilerini sevindiren, onları gülümseten bir ceza olmamalı. Bunları ayırmamız lazım. Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Bizim görevimiz milli ve manevi değerler, komşularla ilgili söylenenler veya yayın ilkeleriyle ilgili bir aykırılık varsa bunu Üst Kurul’a getiriceğiz. Daha önce yaptığımız gibi vicdanlarımızda, oturup bunu değerlendireceğiz, karar vereceğiz ve kamuoyuna duyuracağız. Çok büyütülecek, RTÜK’ü töhmet altında bırakılacak bir konu değil. Bundan önce verdiğimiz kararlar ne kadar önemlisi bu TV kanalıyla ilgili karar da o kadar önemli.”

‘MAZARET’ AÇIKLAMASI

Şahin ayrıca Twitter hesabından bugünkü RTÜK Üst Kurul Toplantısı’na katılmadığına ilişkin iddiaya da cevap verdi.

3 ay önce belirlenen başka bir toplantısı sebebi ile şehir dışında olduğunu ifade eden Şahin, “Nedir sizdeki bu RTÜK ve RTÜK Başkanı düşmanlığı.Kaç kez söyledim.3 ay önce belirlenen başka bir toplantım sebebi ile şehir dışındaydım. Mazeretli değildim,raporlu hiç değildim sadece görevliydim. Halkımıza bile bile yalan söyleyerek kin ve nefrete sevk etmeyin.Yaptığınız suçtur” dedi.