RTÜK'ten Habertürk'e 'Ordu satıldı' cezası

RTÜK, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın ‘Ordu Katar’a satıldı’ sözleri nedeniyle Habertürk’e yüzde 5 idari para cezası, 5 kez de program durdurma cezası verdi.

RTÜK'ten Habertürk'e 'Ordu satıldı' cezası

VERYANSIN TV

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası'nın Katar'a devrini eleştirdiği konuşmasında ‘Devletin ordusu Katar’a satıldı’ şeklindeki sözleri nedeniyle Habertürk TV'ye ceza yağdırdı.

CHP kontenjanından seçilen RTÜK üyesi Okan Konuralp, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Üst Kurul’un bugünkü toplantısında, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası- Katar ilişkisiyle ilgili sözleri görüşülmüş; yayıncı kuruluşa oy çokluğuyla yüzde 5 İdari Para Cezası ve 5 kez program durdurma cezası verilmiştir" dedi.

Konuralp, şu ifadeleri kullandı: "CHP Milletvekili Başarır’ın, sözlerinden neyi kastettiğini yayın içerisinde ve son derece açık bir şekilde, zamanında izah etmiş olduğu, yayın moderatörünün, RTÜK içtihatlarına uygun olarak, konuğunun sözlerini izah etmesine, açıklık getirmesine olanak tanıyan bir yaklaşım gösterdiği ve taptırıma dayanak olan uzman raporunun eksik olması, bazı ifadelerin değerlendirilmesinde yanlışlıklar bulunduğu gerekçeleriyle kurulun oy çokluğuyla aldığı karara katılmadım." 

"Karar, hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun bir karardır" diyen Kornuralp, "Bu çerçevede Sayın İlhanTaşçı ile birlikte karara karşı oy kullandığımız bilgisini kamuoyuna sunarız..." diye ekledi.

NE OLMUŞTU?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Habertürk Tv’de katıldığı bir programda Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirip Katar ortaklığına devrine tepki gösterirken "Öyle bir noktadayız ki, Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum, 20 Milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 Milyon dolara satılmış " ifadelerini kullanmıştı.

Başarır'ın sözleri üzerine RTÜK inceleme başlatmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Başarır hakkında soruşturma kararı almıştı.