Rum basını dahi dalga geçti… Bakın Anastasiadis’in paketinde neler çıktı!

featured

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin haklarını tanımayan doğalgaz arama faaliyetleri konusunda  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya öneri paketi sundu. Rum gazeteleri paketi ‘Anastasiadis kabul edilmesin diye öneri yapıyor’ manşetleriyle gördü.

Yunanistan ve Rum kesiminin Doğu Akdeniz’deki haklarımızı gasp etmeye yönelik başlattığı arama faaliyetlerine Türkiye, arama ve savaş gemilerini bölgeye göndererek yanıt vermişti. ABD ve İsrail’in de karşı ittifakı desteklemesine rağmen Türkiye geri adım atmadı.

Rum lider Nikos Anastasiadis ise arama faaliyetleri konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya öneri paketi sunduğu öğrenildi.

Kıbrıslı Türklerin doğalgaz konusunda sadece ‘bilgilendirilebileceğini’ ifade ettiği önerisinde, Türkiye’nin ‘Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesini tanıması şartı koştu.

Öneriye göre Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini sona erdirmesi ve bölgeden çekilmesi isteniyor.

Anastasiadis’in önerisi, KKTC’de 5 gündür temaslar yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için atadığı Geçici Özel Danışman Jane Holl Lute ile Akıncı’ya iletildi.

KKTC medyası önerileri, ‘Anastasiadis kabul edilmesin diye öneri yapıyor’ manşetiyle verdi.

Rum liderin önerilerinde öne çıkan başlıklar şöyle;

  1. Doğalgaz konusu, Kıbrıslı Türklerle ele alınıp görüşülmeyecek. Oluşturulacak bir mekanizmayla Kıbrıslı Türkler sadece bilgilendirilecek.
  2. Türkiye, çözüm olmadan ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’yle anlaşıp Rumların Münhasır Ekonomik Bölgeleri’ni tanıyacak.
  3. Türkiye, 2’nci maddede belirtildiği şekilde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’yle anlaşmaya varır ve anlaşmayı imzalarsa, çözüm olmasa da doğalgazdan elde edilecek gelirden, yurttaşlık, vatandaşlık oranına uygun olarak Kıbrıs Türk tarafına da payı verilebilecek. Bu oran yüzde 10 olacak.

BM diplomatı Lute’nin temaslarının devam ettiği bir dönemde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cumartesi günü Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor.

 

 

 

 

Rum basını dahi dalga geçti… Bakın Anastasiadis’in paketinde neler çıktı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!