Rum basını yazdı: Danışmanları görüşmeye başladı

Rum Politis gazetesi, Türkiye ile Yunanistan arasında bürokratlar düzeyinde temasların başladığını yazdı. Haberde, "Tayyip Erdoğan Yunanistan’a karşı sözlü saldırı ve tehditlerini durdurdu, Türk yetkililer de dün ilk kez Yunanistan ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında hiçbir şey söylemedi” ifadeleri yer aldı.

Rum basını yazdı: Danışmanları görüşmeye başladı
Rum basını yazdı: Danışmanları görüşmeye başladı

VERYANSIN TV

Rum Politis gazetesi, Doğu Akdeniz gerilimindeki son duruma ilişkin haberinde, Türkiye ile Yunanistan arasında bürokratlar düzeyinde temasların başladığını belirtti. “Miçotakis ve Erdoğan’ın danışmanları diyaloğa başladı- Bütün perde gerisi” başlıklı haberde, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de “Danışmanlarımız temas halinde” sözlerine atıfta bulunuldu. 

'TÜRK YETKİLİLER İLK KEZ HİÇBİR ŞEY SÖYLEMEDİ'

Haberde “İstikşafi temasların Zirve’den önce başlaması için Berlin, Ankara ve Atina arasında yoğun bir diplomatik perde arkası çalışması devam ediyor. Tayyip Erdoğan Yunanistan’a karşı sözlü saldırı ve tehditlerini durdurdu, Türk yetkililer de dün ilk kez Yunanistan ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında hiçbir şey söylemedi” ifadeleri yer aldı.

“Her şey iki ülkenin, ABD’nin lütfu ile arabuluculuk rolü üstlenen Almanya’nın garantörlüğünde diyalog masasına oturmaya hazırlandığını gösteriyor” denilen haberde önümüzdeki 24 saatin Türkiye ve Yunanistan için kritik olduğu belirtildi.

Haberde, şu ifadeler yer aldı:

“Önümüzdeki 24 saat çok kritik, keza görüşmelerin Brüksel’de Ankara’ya karşı yaptırımlar konusunun görüşüleceği 24 Eylül’den önce müzakerelerin başlaması için çaba harcanıyor.

'MİÇOTAKİS DOĞRULADI'

İstikşafi temaslara zemin hazırlamak için diplomatik temaslar bürokrat düzeyinde başlamış durumda. Angela Merkel’in dış politika danışmanı Ian Heker gerek Eleni Surani gerek İbrahim Kalın ile iletişime geçti. Bürokratlar düzeyinde temasların başladığını Kiriakos Miçotakis de doğruladı. Miçotakis ‘Danışmanlarımız temas halinde, bu da, bana göre, önemli. Bu yola devam edersek, çok yakında istikşafi müzakerelere başlama ihtimalimizin açık olduğunu net şekilde söylemiştim ve zannederim müzakereler başladığında, görüşürken başka şey yapılmayacağı çok nettir. Her ikisinin de (tek yanlı faaliyetler ve müzakereler) aynı zamanda yapılamayacağı aşikârdır’ dedi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel Kiriakos Miçotakis ile irtibatından bir gün sonra da Tayyip Erdoğan ile telekonferans yaptı. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmelerinde özellikle iki ülke arasındaki diyaloğun ön şartları ele alındı. theotc.gr’nin haberine göre son saatlerde Başbakan ile Türk Cumhurbaşkanı arasında irtibat ihtimaline dair senaryolar artıyor. Kiriakos Miçotakis geçen pazar günü Selanik’te, böyle bir ihtimale hazır olduğunu söylemişti, aynı şeyi dün de hükümet sözcüsü yineledi.”