Rum kesiminden çirkin provokasyon

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleşirken akşam saatlerinde sınırda toplanan bir grup Rum eylemci, ellerinde Yunanistan ve Rum kesimi bayrağı taşıyarak KKTC hükümetinin kapalı Maraş'ı açma kararını protesto etti. Rum eylemcilerin attığı havai fişeklerden iki tanesi ara bölgede yangın çıkardı.

Rum kesiminden çirkin provokasyon
Rum kesiminden çirkin provokasyon

Kıbrıs Rum kesiminde faaliyet gösteren aşırı sağ eğilimli ve ırkçı Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM) taraftarları geçtiğimiz gün Maraş’ın 46 yıl sonra kısmi olarak açılmasını provoke ederek, Derinya Sınır kapısında havai fişekle protesto düzenledi.

KKTC Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bu akşam saat 19:40 sıralarında, Derinya Bölgesinde, Rum barikatı yakınlarında toplanan yaklaşık 100 kadar Rum eylemci, taşkınlık yaptıktan sonra havai fişek atarak eylemlerine devam ettiler. Atılan havai fişeklerden iki tanesinin ara bölgeye düşmesi sonucu ara bölgedeki arazide yangın meydana geldi. Yangın ara bölgede halen devam ediyor. KKTC Derinya Kara Geçiş kapısında gerekli güvenlik önlemleri alındı.