Rum lider: Akıncı ile anlaşmamızı Türkiye bozdu

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sahip çıkarak, Türkiye'yi suçladı.

Rum lider: Akıncı ile anlaşmamızı Türkiye bozdu

Yunanistan ziyaretinde Başbakan Miçotakis ile birlikte yaptığı ortak basın toplantısında Türkiye’ye meydan okuyan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Türk sondaj gemilerinin Rum yönetimince gasp edilen deniz alanlarında bulunduğu sürece müzakere yapılamayacağını ve askeri güç kullanımı tehdidi altında  bir çözüm bulunmasının mümkün olmadığını iddia etti.

volkan

Kıbrıs’ta yayınlanan Volkan gazetesi, Anastasiadis’ın Yunanistan ziyareti sonrası yaptığı açıklamaları manşetine taşıdı.

Anastasiadis Atina’da yaptığı açıklamalarda verdiği korkunç tavizlerle Kıbrıs Türkünü uçuruma götüren Akıncı’ya da sahip çıkarak Türkiye’yi suçladı. Gazeteye göre, Anastasiadis Akıncı ile birlikte KKTC ve Türkiye’ye karşı kurdukları tuzağı itiraf etti..

Gittiği Atina’da açıklamalarda bulunan Anastasiadis esas sorunun, Türkiye’nin garantörlükten müdahale haklarından, ordudan ve bir olumlu oy olarak yorumlanan (sözde) siyasi eşitlikten vazgeçmemesi olduğunun altını çizerek, bu şekilde kalıcı ve işlevsel çözüme doğru gidilmediğini iddia etti.

Anastasiadis, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla belirlenmesi gereken referans şartları ile ilgili istişareler sırasında, Ankara’nın diyalogdan önce müzakere edilecek konuların belirlenmesi talebinden dolayı karışıklık yaşandığını söyledi.

Euronews haber kanalına açıklamada bulunan Anastasiadis, 9 Ağustos tarihinde Akıncı ile yapılan gayri resmi görüşme sırasında referans şartlarının ne olacağı konusunda mutabakata vardıklarını ve bunun “cesaret verici” bir mesaj verdiğini belirtti.

119 BİN TÜRK’E PASAPORT

Referans şartlarında üç önemli parametre olduğunu ifade eden Anastasiadis bunların; 11 Şubat 2014 tarihindeki ortak açıklama, Crans Montana için yol açan uzlaşmalar ve 30 Haziran 2017 tarihli BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in altı noktalı çerçevesi olduğunu söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin bu ülkede özgür bir şekilde ikamet etmek ve dolaşmak amacıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toplam 119 bin Kıbrıslı Türk’e pasaport verdiğini ifade etti.

Anastasiadis Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlayacağı konusunda iyimser olduğunu ifade ederek “başka bir yol yok” dedi ve son 45 yıl için Yunanistan ve Kıbrıs’ın barışçıl bir diyalog yoluyla Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla çalıştıklarını ve aynı zamanda, “acı verici geri adımlar attıklarını söyledi.

Daha ne bekliyorsunuz Çavuşoğlu?