Rum televizyonunda kan donduran itiraf: 68 Türkü vurduk, çukura attık

Rum terör örgütü EOKA’nın hayattaki iki tetikçisi, Kıbrıs Türklerine yönelik kanlı cinayetlerini “Bir Rum canına karşılık 10 Türk canı aldık” sözleriyle televizyonda itiraf etti.

featured

Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak amacıyla 1954 yılında kurulan Rum terör örgütü EOKA’nın hayattaki iki tetikçisi, 80’li yaşlardaki Neoptolemos Leftis ve Athos Petridis, 1964’ten başlayarak farklı zamanlarda 68 Türk’ü önce kurşunlayıp sonra şişleyerek öldürdüklerini övünerek itiraf etti, “Türklerin vurduğu her bir Rum’a karşı 10 Türk canı aldık” dedi.

Hürriyet’in haberine göre iki EOKA tetikçisi Rumların son yıllarda “farklı” yayın politikasıyla en çok izlenen televizyonu Omega’ya konuştu. Terör örgütü EOKA’nın Türklere saldırmaya başladığı 1964 yılında Nikos Sampson liderliğindeki grubun üyesi olduklarını belirten Neoptolemos Leftis ve Athos Petridis, kanlı cinayetlerini kamera karşısında anlattı.

‘MEZARLARI BULUNAMAZ’

Neoptolemos Leftis, 1964 yılında Gazimağusa kentinde Türk mevzilerini belirlemeye çalışan 2 Yunan subayı ve bir Rum polisinin öldürülmesinin ardından emir geldiğini belirterek, “Yaklaşık 500 kişilik bir güçtük. Her bir Rum canı için 10 Türk öldürmemiz yönünde emir geldi. Öyle de oldu zaten, bana hâlâ öldürdüğümüz 68 Türk’ü ve mezar yerlerini soruyorlar. Nerede ne bulacaksın ki, o kadar zaman geçmiş” dedi.

‘MAKARYOS SEVİNMİŞTİ’

Athos Petridis ise işledikleri cinayetlerden bir bölümünü detay vererek şöyle anlattı:

“Biz Eylence köyü yakınlarında (Lefkoşa Rum kesimi yakınında bir köy) yola çıkıyorduk, geçen araçları durduruyorduk. Türkler büyük arabalar, otobüslerle seyahat ediyordu. Araçların içindeki Türkleri indiriyor, önce paralarını alıyorduk. Sonra silahla vuruyor, şişliyor ve çukurlara atıyorduk. Başpiskopos (dönemin Rum devlet başkanı Başpiskopos Makaryos) yaptıklarımızı duyunca çok sevinmişti.”

TATAR: RUMLAR FIRSAT BULSA YİNE SALDIRIR

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum itiraflarıyla ilgili Hürriyet’e verdiği demeçte, genç nesil Rumların da kin, nefret ve intikam duygularıyla büyüdüğünü belirterek, “Bu zihniyet hiç değişmedi, fırsat bulsalar bugün yine saldıracaklar, Türk askerinden korkuyorlar. Türkiye’nin garantörlüğünün sona erip askerinin gitmesini istiyorlar” dedi.

UKRAYNA ÖRNEĞİ

Tatar Kıbrıs’a barışın Türkiye’nin 1974 Barış Harekâtı’yla geldiğine dikkat çekerek, “Bazıları çıkmış, ‘Bu devirde savaş mı olur’ diyor. Dünyanın her tarafında savaş oluyor, birbirleriyle akraba Ukrayna ve Rusya’ya baksınlar. Kıbrıs’ta iki ayrı halk var. Bu nedenle Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve egemenlik temelinde çözüm istiyoruz. Güvenliğimiz çok önemli” ifadelerini kullandı.

Rum televizyonunda kan donduran itiraf: 68 Türkü vurduk, çukura attık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

13 Yorum

 1. 8 ay önce

  Yes ne annem diyenler nerede..

 2. 8 ay önce

  Suçlarını itiraf ediyorlar, uluslararası hukukta bir karşılığı yok mu bunun? Dışişleri dava açamaz mı bu katillere. Zori Balayan’ın itiraflarını bir araştırın tüyleriniz ürperir, gözlerinizden yaşlar akamaz donar bu vahşet karşısında. Anlatılanlar korku filmi değil gerçek vahşet.

 3. 8 ay önce

  ERSİN TATAR BEY bu itirafları belgeleyip uluslararası kuruluşlara, uluslararası mahkemelere başvurmanızı bekleriz.

  • 8 ay önce

   ersin beyi uluslararası mahkemeler tanımıyor ! Türkiye açabilir.. Ama bizdede Vatanını seven siyasetçi çok az 🙁

 4. 8 ay önce

  Arap ya rab seviciler neredesiniz lan!

 5. 8 ay önce

  23 Nisan günü yasa teklifi veren hdp mv duydun mu aloooooo?

 6. 8 ay önce

  Ah, şimdi gel de arama İttihatçı fedaileri…

 7. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınmalı, Rusya’da bu işin içine dahil edilmeli ancak yerleşimi stratejik değil turistik olmalı.

 8. 8 ay önce

  Akıncakis ve Tataridis yandaşları bu duruma ne diyecek? Utanırlar mı? Sanmam, ruhunu şeytana satmış Faust gibiler.

 9. 8 ay önce

  Şimdi bu cani Nazi olsaydı, İsrail bunu bunu çoktan indirmişti.

 10. 8 ay önce

  Bu haber çok önemli. Ingilizce´de var mi acaba?

 11. 8 ay önce

  Jahreyne gosterin buhaberi bakalim hala Turkleri mi kotuleyecek yoksa bunlarin gercek yuzunu gorebilecek mi.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!