Rus barış güçleri Karabağ'a yola çıktı

Azerbaycan'ın zafer, Ermenistan'ın ise askeri teslimiyet anlaşmasının imzalanmasının ardından 9 maddelik anlaşmanın 5'inci maddesi gereği Rus barış güçleri Karabağ'a yola çıktı

Rus barış güçleri Karabağ'a yola çıktı

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus barış güçlerinin Il-76 tipi bir askeri kargo uçağıyla Karabağ'da doğru yola çıktığı bildirildi.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırıları sonrasında Azerbaycan ordusu tarafından başlatılan Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ'daki topraklarını işgalden kurtarma operasyonu bugün tarihi bir anlaşma sonucu galibiyetle sonuçlandı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın yenilgiyi kabul ettiği ve imzaladığı 9 maddelik teslimiyet anlaşmasının 5. maddesi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de bahsettiği üzere Türk ve Rus barış güçlerinin kontrolünde yeni bir mekanizmaya işaret ediyordu.

5. madde, anlaşmanın taraflarca uygulanmasını etkin kontrol etmek için ateşkes izleme merkezi kurulmasını öngörüyordu. İşte bu mekanizma gereği Rus barış güçlerinin Karabağ'a doğru yola çıktığı Rusya Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı.

Kaynak: Haber Global