Rus basını Erdoğan-Putin görüşmesini nasıl gördü?

Rus medyası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Moskova'da gerçekleşen görüşmesine geniş yer ayırdı. Haberde, ‘Rusya ile Türkiye, Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının alımını konuşuyor’ ifadelerine yer verildi.

Rus basını Erdoğan-Putin görüşmesini nasıl gördü?

Rus basını, dün Moskova’nın Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda yapılan Erdoğan-Putin görüşmesine geniş yer verdi.

Rus haber ajansı TASS, “Rusya ile Türkiye, Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının alımını konuşuyor” ifadelerini manşete taşıdı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus savaş uçakları ve helikopterleri hakkında bilgilendirildiği vurgulandı.

İzvestiya gazetesi ise haberinde, Putin ile Erdoğan’ın askeri alanda ortak üretimi görüştüğünü yazdı.

Rus Kommersant gazetesi de Suriye konusunda değinerek, “Rus ve Türk liderler anlaştı” başlığını kullandı. Haberde, “İdlib sorununun her iki ülke için hassas olmasına rağmen, Putin ve Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin sıkı olduğuna dikkati çekti” ifadelerini kullandı.

Rus haber ajansı RIA Novosti de iki liderin, Suriye’nin bütünlüğünü savunduğunu kaydetti.

5. nesil savaş uçağı Su-57

SU-57’NİN ÖZELLİKLERİ

Rusya’nın 5. nesil savaş uçağı Su-57’nin takviyesiz süpersonik uçuş, kısa mesafeli kalkış ve iniş, radarlara görünmezlik (hayalet) teknolojileri, kapalı bölmelerde silah sistemleri, süper manevra kabiliyeti gibi özellikleri bulunuyor. Uçak saatte 2 bin 600 kilometre azami hıza sahip. Su-57, 5,8 saat uçuyor, 10 bin kilogram azami muharebe yükü taşıyabiliyor, 35 bin 480 kilogram azami kalkış ağırlığına ulaşıyor, yaklaşık 11 bin 100 kilogram iç yakıt rezervi bulunuyor.

ŞUGAYEV: TÜRKİYE İLE OLASI SU-57 TEDARİKİNİ GÖRÜŞECEĞİZ

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya’nın Türkiye ile Radyoelektronik Savunma Sistemleri, Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının tedarikini görüştüklerini açıklamıştı. Şugayev “Gündemdeki konuları görüşmeye devam edeceğiz. Elbette S-400’e değineceğiz, Su-35 konusunda daha ileri bir aşamaya nasıl geçeceğiz ve olası Su-57 tedariki konusunu görüşeceğiz” demişti.

DHA, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın incelediği Su-57’yi görüntüledi.