Rus Dışişleri: Batı, Beyaz Rusya'daki darbe girişiminde yer aldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Beyaz Rusya'daki (Belarus) darbe girişiminin hazırlık çalışmalarına Batı ülkelerinin de katıldığını belirtti.

Rus Dışişleri: Batı, Beyaz Rusya'daki darbe girişiminde yer aldı

Zaharova, Rossiya 24 televizyonuna açıklamasında, “Ortaya çıkan deliller, kolektif Batı’ya artık rolünü reddetme şansı bırakmıyor. Biri ABD pasaportuna sahip iki Beyaz Rusya vatandaşı, Batı ülkelerinde istişareler yaptı ve destek aldı. Paylaşılan video, amaç ve hedefleriyle ilgili hiçbir soru bırakmıyor” ifadesini kullandı. 

Bu delillerin Batı’yı son derece kötü durumda bıraktığını söyleyen Zaharova, Çekya’nın Rusya’yı, 2014 yılında bir silah deposunda meydana gelen patlamadan sorumlu tutmasının ve ardından kopan diplomatik skandalın, dikkatleri olaylardan başka yere çekme çabası olduğunu kaydetti.

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, kendisine ve çocuklarına yönelik suikast girişimi hazırlığında olan bir grubun gözaltına alındığı, ABD istihbaratının eylemle alakalı olduğunu açıklamıştı. Ardından Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Beyaz Rusya'da askeri darbe ve ülke liderini fiziki olarak ortadan kaldırmayı planlayan Avukat Yuriy Zenkoviç ve siyaset uzmanı Aleksandr Feduta’nın Moskova’da gözaltına alındığı duyurulmuştu. Rossiya 1 televizyonu, Zenkoviç ve Feduta’nın bir restoranda ‘Beyaz Rus generallerle’ yaptığı görüşmenin ve güvenlik güçlerinin bu kişileri gözaltına aldığı anların görüntülerini yayınlamıştı.