Rus donanmasına dört yeni nükleer denizaltı daha

Sevmash Tersanesi Direktörü General Mikhail Budnichenko pazartesi günü Rus Bahriyesi’ne 2019’un sonunda bir adet, 2020’de ise dört adet nükleer tahrikli denizaltıyı envanterine alacağını duyurdu.

Rus donanmasına dört yeni nükleer denizaltı daha

Rus Savunma Bakanı Yardımcısı Alexei Krivoruchko,  tersanenin 2020 yılında teslim edeceği denizaltıların sınıf ve adet ayrıntılarını paylaştı:

-“Özel Amaçlı” Belgorod

-Borei-A Sınıfı (Project 955A) Knyaz Vladimir

-Yasen-M sınıfı (Project 885M) Kazan ve Novosibirsk

Sevmash Direktörü Budnichenko, haziran ayında Knyaz Vladimir denizaltısının Rus Bahriyesi’ne 2019 sonlarında teslim edileceğini duyurmuştu.

Anonim bir Rus savunma sanayii kaynağının TASS ile daha önceden paylaştığı bilgi ise Rus Bahriyesi’nin 1992’den beri ilk defa 2020’de envanterine altı denizaltı katacağı yönünde: Savunma Bakanı Yardımcısı Krivoruchko’nun bahsettiği dört adet nükleer tahrikli denizaltıya ilaveten; bir adet –Kilo sınıfı üzerinden geliştirilen- Project 636.3 sınıfı Volkhov, bir adet Lada sınıfı (Project 677) Kronshtadt olmak üzere iki adet dizel elektrik tahrikli denizaltı.

Belgorod denizaltısı

EK SÖZLEŞMELER

Savunma Bakanı Yardımcısı Krivoruchko şunları açıkladı:

“Bunların yanında Rus Savunma Bakanlığı, Bahriye için iki adet Yasen-M sınıfı (Project 885M) seyir füzesi atabilen nükleer tahrikli denizaltı ve iki adet Borei-A sınıfı (Project 955A) Knyaz Vladimir stratejik denizaltı tedarik etmeyi planlıyor. Army-2010 fuarında tersane ile ilave iki adet Yasen-M sınıfı tedariği sözleşmesini imzalamıştık, Borei-A sınıfının tedariği için de sözleşmeye varacağız. Alınan genel karar ise savunma tedariği kapsamında 2024’e kadar bu iki sınıf denizaltıdan toplam on adet tedarik etmek.”

BOREİ SINIFI DENİZALTI

Defence Turk’ten Fatih Mehmet’in yazdığına göre, Project 955 ve 955A denizaltıları, nükleer denizaltıların 4. nesline mensup ve Rusya’nın nükleer üçlü unsurlarından biri. Borei sınıfı denizaltılar, Bulava katı yakıtlı kıtalar arası denizaltından fırlatılan balistik füze [SLBM-ICBM] atma kabiliyetine sahip, bu füzelerden tek seferde 16 adet taşıyabiliyor. Bu sınıf denizaltılar Rus Pasifik Filosu’ndaki 667BDR sınıfı ve Kuzey Filosu’ndaki 667BDRM sınıfı denizaltıların yerini alacak.

Sevmash Tersanesi, Rubin Merkezi Gemi Tasarım Bürosu’nun tasarladığı Borei sınıfı denizaltılarından dört adet inşa ediyor.

Açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre; Borei-A sınıfı, seleflerine nispeten daha iyi bir karina, yeni elektronikler ve gelişmiş bir düşük görünürlük teknolojisine sahip.

YASEN SINIFI

Yasen sınıfı denizaltı
Sevmash Tersanesi, halihazırda Yasen sınıfı denizaltıyı Severodvinsk’i Rus Bahriyesi’ne teslim etmiş bulunuyor. Bahriye, bu denizaltıyı Kuzey Filosu’nun hizmetine verdi. Yasen sınıfının üzerine inşa edilen Yasen-M sınıfı denizaltı Kazan ise birtakım testlere tabi tutuluyor. Aynı esnada, beş adet Yasen-M sınıfı denizaltı inşa sürecinde. Yasen sınıfı denizaltılar, St. Petersburg’da konuşlu Malakhit Gemi Mühendisliği Bürosu tarafından geliştirildi.