Rus savaş gemileri Boğazlardan geçebilecek mi? Montrö maddeleri ne diyor?

Boğazlardan savaş gemisi geçebilir mi? Türk askerinin Suriye'de hedef alınması ve 33 Mehmetçiğin şehit edilmesinden sonra gözlerin çevrildiği Rusya iki savaş gemisini Akdeniz'e doğru yola çıkardı. Ancak Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre Türkiye'nin savaş gemilerini geçirmeme hakkı var.

Rus savaş gemileri Boğazlardan geçebilecek mi? Montrö maddeleri ne diyor?

Türkiye’nin İdlib’de ard arda şehitler vermesi üzerine Rusya’yla yaşanan sorunlar kimi çevrelerce bir savaş durumu olarak değerlendirilirken Rusya iki savaş gemisini Akdeniz’e doğru yola çıkardı. Rusya ile diplomatik temasların yoğunlaştığı saatlerde Montrö Boğazlar Sözleşmesi yeniden gündeme geldi.

20. MADDE TÜRKİYE İZİN VERMEZ DİYOR

Sözleşmenin 20. MADDE’ye göre Türkiye savaş zamanında ilk 18 maddeyi bypass edip dilediği gibi karar alabiliyor.

Konuyla ilgili Montrö Anlaşmasının 20. MADDEsi şöyle: “Savaş zamanında Türkiye savaşan ise, 10. maddeden 18. maddeye kadar olan maddelerin hükümleri uygulanamayacaktır; savaş gemilerinin geçişi konusunda Türk Hükümeti tümüyle dilediği gibi davranabilecektir.”

21. MADDEsi şöyle: “Türkiye kendisini pek yakın bir savaş tehlikesi tehdidi karşısında sayarsa, Türkiye’nin, işbu Sözleşmenin 20. maddesi hükümlerini uygulama hakkı olacaktır.”