Rus senatör: ABD’nin hesapları tutmadı

Moskova anlaşmasını değerlendiren Rus senatör Aleksey Puşkov, ABD'nin hesaplarının aksine Rusya ve Türkiye'nin Suriye'de çözümün ana tarafları olduğunu söyledi.

Rus senatör: ABD’nin hesapları tutmadı

İdlib’de yaşanan Türk-Rus geriliminin ardından ABD’den Ankara’ya dönük üst üste hamleler gelmiş, Rusya ile gerilimin artmasını sağlamaya çalışmıştı. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, açıkça “Türkiye’yi Putin’e güven olmayacağı konusunda uyarmıştık” demişti. Ancak dün Moskova’da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla ABD’nin İdlib hesapları şimdilik suya düştü.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Üyesi Aleksey Puşkov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün Moskova’da imzaladığı ateşkes anlaşmasının, Moskova ve Ankara arasındaki işbirliği hatlarının halen aktif olduğunu gösterdiğini belirtti. Washington’un hesaplarının aksine iki başkentin Suriye’de çözümün ana tarafları olduğunu ifade etti.

Sputnik’in aktardığına göre, işbirliği hatlarının faal kalmasını zirveden çıkan en önemli sonuç olarak niteleyen Puşkov, “Bu, Rusya ve Türkiye’nin ikili ilişkileri korumaya gösterdiği ortak ilgiye ve krizin ilişkileri bozmasına izin vermeme arzusuna dayanıyor” dedi.

Rusya’nın temel tutumunun böyle olduğunu ve Erdoğan’ın bu yaklaşıma bağlı kalmasını umduğunu kaydeden Puşkov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zira Rusya’yla çatışma, Türk lidere hiçbir şey vermez ve manevra alanını kısıtlar, onu ABD’ye daha bağımlı hale getirir. Dünkü müzakereleri izleyen adım, İdlib’in kaderiyle ilgili ‘çok ciddi görüşmeler’ olmalı.”