Rus yetkilinin ‘S-400’ iddiasına Ankara’dan yalanlama

Rus yetkili, Türkiye'nin ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için sözleşme imzaladığını öne sürdü. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ise "Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir" açıklamasıyla iddiayı yalanladı.

featured

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev, Türkiye’nin, ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için bir sözleşme imzaladığını iddia etti. TASS’a konuşan Şugayev, Türkiye ile imzalanan sözleşmenin, S-400 hava savunma sistemi bileşenlerinin bir kısmının Türkiye’de yerli olarak üretilmesini de içerdiğini bildirdi. Şugayev, sözleşmenin şu anda pratik olarak uygulandığını ifade etti.

‘TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEYİ PLANLIYORUZ’

Dmitri Şugayev, ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedarikine ilişkin müzakerelerin ertelenmesinin nedenleriyle ilgili bir soruya yanıt olarak, “Bu yıl gelişen zorlu siyasi durum, Rus tarafının ortaklarla ilişkilerinin bazı yönlerini olumsuz etkiledi” dedi.

Şugayev, “Yine de Türkiye ile askeri-teknik işbirliği, iki ülke cumhurbaşkanları arasında varılan anlaşmalar doğrultusunda gelişiyor. Türk ortaklarla şeffaf ve karşılıklı yarar temelinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu. Şugayev ayrıca, S-400 hava savunma sisteminin “benzersiz bir sistem” olduğunu belirterek, şimdiye kadar hiçbir devletin “benzer bir sistem üretmediğini” sözlerine ekledi.

SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞI YALANLADI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB), Rusya’dan S400 hava savunma sistemi tedarik sürecinde yeni bir gelişmenin söz konusu olmadığı bildirildi.

Başkanlık resmi kaynaklarından S400 tedarik sürecine ilişkin yapılan açıklamada, “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye, S-400 sistemini satın alan ilk NATO üyesi ülke olmuştu. ABD, Türkiye’den S-400 sistemini elinden çıkarmasını ve kullanmamasını istedi. Ancak Türkiye, sistemin aktif bir şekilde kullanılacağını duyurdu. Bunun ardından ABD, Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkardı ve CAATSA kapsamında yaptırımlar uyguladı. Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ankara ile ilişkileri yumuşatma sinyalleri veren Washington, F-35 olmasa da F-16 konusunda Türkiye’ye olumlu mesajlar verdi. Türk heyeti, ABD’de F-16 alımı ve mevcutlarının modernizasyonu için görüşmeler yürütüyor.

Rus yetkilinin ‘S-400’ iddiasına Ankara’dan yalanlama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Tam da F-16 ya davet gelmisken tabii ki hayir diyecekler.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!