Rusya, ABD’yi ülkedeki protestoları desteklememesi konusunda uyardı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Aleksei Navalny’in serbest bırakılması için devam eden protestoları desteklememesi konusunda ABD'ye uyarıda bulundu.

Rusya, ABD’yi ülkedeki protestoları desteklememesi konusunda uyardı
Rusya, ABD’yi ülkedeki protestoları desteklememesi konusunda uyardı

Rusya'ya dönüşü sırasında havaalanında önce gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Aleksei Navalny'in destekçileri tarafından düzenlenen protesto gösterileri devam ederken, Rusya'dan konuya ilişkin olarak ABD'ye sert bir uyarı geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Navalny destekçilerinin devam eden protestolarını desteklememesi konusunda ABD’ye uyarıda bulunarak, “Barışçıl olduğu öne sürülen şiddet eylemlerini teşvik etmek” ile suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, Rusya Dışişleri Bakanlığının ABD'ye yönelik yaptığı açıklamayı alıntılayarak, sosyal medya hesabında paylaştı.

Zaharova, gün içinde sosyal medya hesabında Navalny destekçilerini eleştiren birçok paylaşımda bulundu. 

ABD'NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ GÜZERGAH GÖSTERDİ

Zaharova, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nin Rusya’nın çeşitli kentlerinde protesto eylemleri düzenlenmesine ilişkin yayınladığı ‘protesto güzergahlarına’ sert tepki göstererek, Amerikalı diplomatlardan açıklama beklediklerini kaydetti.

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği, 23 Ocak'ta Rusya’nın farklı şehirlerinde düzenlenecek izinsiz eylemlerin yer ve saatlerini önceden yayınlayarak, vatandaşlarına uzak durmaları çağrısı yapmıştı.  

Zaharova, Facebook’tan yaptığı açıklamada, "Moskova'daki ABD Büyükelçiliği dün Rus şehirlerindeki 'protesto güzergahlarını' yayınladı ve  'Kremlin'e yürüyüş' hakkında bilgi dağıttı. Neydi bu: ayar mı yoksa talimat mı? Organizatörler bile bu tür planları paylaşmadı" ifadelerini kullandı.

Zaharova, ABD’li diplomatların Smolenskaya Meydanı’ndaki Rusya Dışişleri Bakanlığına açıklama yapmak zorunda kalacaklarını da sözlerine ekledi.