Rusya'dan tepki çeken ‘Navarin’ mesajı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Navarin Deniz Muharebesi’nin yıl dönümünde resmi twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada “193 yıl önce Rusya, İngiltere ve Fransa'nın birleşik filosu, Navarin Körfezi'nde Türk-Mısır filosunu yendi. Müttefik filosunun zaferi, Yunanistan'ın bağımsızlığının ön koşullarından biri haline geldi.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya'dan tepki çeken ‘Navarin’ mesajı

VERYANSIN TV

Navarin Deniz Muharebesi 20 Ekim 1827 yılında yapılmıştı. 

Navarin Olayı ve Navarin Baskını olarak da anılan muharebeyi Rusya, İngiltere ve Fransa kazanmış, Osmanlı ve Mısır kaybetmişti. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı da 193 yıl önce yapılan muharebeye ilişkin resmi twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada “193 yıl önce Rusya, İngiltere ve Fransa'nın birleşik filosu, Navarin Körfezi'nde Türk-Mısır filosunu yendi. Müttefik filosunun zaferi, Yunanistan'ın bağımsızlığının ön koşullarından biri haline geldi.” İfadeleri kullanıldı.

Paylaşımda Osmanlı Donanması’nın yenilgisini gösteren video da dikkat çekti. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde: 

"193 yıl önce, Rusya, Büyük Britanya ve Fransa’nın birleşik filosu, İyon Denizi’nin neredeyse kara kilitli bir körfezi olan Navarino Körfezi’nde Türk-Mısır filosuna karşı donanma savaşı verdi. Rus, İngiliz ve Fransızların o gün kazandığı zafer, Yunanistan’ın bağımsızlığı için en önemli ön şartlardan biri oldu.

Osmanlı İmparatorluğu Yunanistan'a özerklik vermeyi reddettikten sonra, İngiliz Amiral Yardımcısı Edward Codrington komutasındaki Rusya, İngiltere ve Fransa’nın birleşik bölüğü, Türk-Mısır filosunun demirlendiği Navarino Körfezi’ne yaklaştı. Müttefik filosunun bir parçası olan Arka Amiral Login van der Heyden komutasındaki Rus filosu, 466 silahlı dört savaş gemisi ve dört fırkateynden oluştu.

8 Ekim (20), 1827 sabahı, müttefik filolar Navarino Körfezi'ne girerek göreve başladılar. İngiliz gemileri demirlerini indirmeye başlar başlamaz Türkler ateş açtı. Osmanlı filo komutanı ile görüşmelere giden İngiliz elçi subayı öldürüldü. Aynı zamanda ilk top ateşi Fransız amiral gemisi Sirene 'de Mısır korvetinden ateş edildi ve kale pilleri Rus filo amiral gemisi Azov' da çapraz ateş açtı.

Yakın nişanda vahşi kavgalar dört saat boyunca devam etti. Müttefik filolar tam bir birlik ve karşılıklı destekle hareket ettiler. Türk-Mısır filosu tamamen yok edildi. Önemli olan Rus filosu düşmanın asıl darbesini aldı ve gemilerinin çoğunu yok ederek düşman oluşumunun merkez ve sağ kanatlarını alt etti. Türk-Mısır filosunun savaşta kayıpları 60 gemi ve gemi ve 7,000'den fazla kişiyi aştı. Müttefikler tek bir gemi bile kaybetmedi.

Kaptan 1 Rütbe Mikhail Lazarev komutasındaki Rus amiral gemisi Azov, bu savaşta özel bir damga vurdu. Azov iki fırkateyn ve bir korvette battı, 60 silahlı bir fırkateyni yaktı, 80 silahlı gemiyi karaya çıkarmaya zorladı ve ardından İngilizler tarafından desteklenen Türk amiral gemisini imha etti."