Rusya, Herson kentinden geri çekiliyor

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Dinyeper Nehri’nin sınırının korunması adına Rusya güçlerinin Herson kentinden çekilmesi teklifini kabul etti.

featured

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna’daki Rus birliklerinin komutanı Sergey Surovikin, Herson’dan çekileceklerini duyurdu.

Şoygu’nun Surovkin ile televizyonlardan canlı yayınlanan toplantıda verdiği emir, Rus güçlerinin Herson kentinden Dinyeper Nehri’nin doğu kıyısına çekileceği anlamına geliyor.


‘HERSON’DAN 115 BİN SİVİL TAHLİYE EDİLDİ’

Sputnik’in aktardığına göre Ukrayna’daki Rus güçlerinin komutanı Surovkin daha önce, Herson kenti ile yakınındaki yerleşim yerlerine gereken tedarikin, Ukrayna birliklerinin ikmal hatları ile yerleşim yerlerine sürekli bombardıman düzenliyor olması nedeniyle tamamıyla yapılamadığını kaydetti.
Surovkin, buradaki sivil nüfusun sürekli tehlike altında bulunduğunu da belirtti.
Rus komutan, Herson’dan şimdiye dek 115 bin sivilin güvenli yerlere tahliye edildiklerini de söyledi.
Surovkin ayrıca, Ukrayna güçlerinin Kahovka Barajı’na düzenledikleri saldırılar nedeniyle Herson’un ve burada yaşayanların sular altında kalması tehlikesinin de, Herson kentinden çekilme teklifinde bulunmasında etkili olduğunu ekledi.

Surovkin bunun yanında, Ukrayna birliklerinin Kahovka Barajı’na daha güçlü bir saldırı düzenlemeleri hâlinde, bunun, Dinyeper’in sağ kıyısında konuşlu Rus güçlerinin tamamı için de bir tehdit oluşacağını kaydetti. Bu nedenle de Herson’daki savunma hattını Dinyeper’ın sol kıyısına çekmenin sivillerin ve Rus askerlerin güvenliği açısından iyi bir karar olacağını belirtti.
Rusya Savunma Bakanı Şoygu da bunun üstüne, “Varmış olduğunuz sonuçlara ve tekliflerinize katılıyorum” dedi ve ‘komutan düzeyindeki yetkililerin en önemli görevinin askerler ile sivillerin hayatlarının tehlikeden korunması olduğunu’ ifade etti.

HERSON’UN ÖNEMİ

Herson, Dinyeper nehrinin eteklerinde, Karadeniz kıyılarına yakın bir şehir. Savaştan önce kentin nüfusu yaklaşık 380 bindi.

Herson, Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’a da yakın.
Herson, Ukrayna’nın bölgesel başkentlerinden Rusya’nın eline düşen tek yerleşim birimi.
Rusya kenti Mart ayı başlarında ele geçirdi.

Rusya, Herson kentinden geri çekiliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 3 ay önce

    Ukrayna aslanlar gibi vatanini savunuyor emperiyalist Ruslara karsi

  2. 3 ay önce

    Marttan beri yerleştiğiniz yeri koruyamadıysanız daha ne diyelim, Siyonistler seviniyor morelleri göklere çıktı umutlarımızı kırıyorsun Putin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!