Rusya IŞİD cezaevlerinin haritasını yayınladı… Suriye’de kaç IŞİD’li var?

Barış Pınarı Harekatı devam ederken, gözlerin çevrildiği IŞİD'li tutuklularla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık, 14 bin 600’den fazla IŞİD'li teröristin tutulduğu Suriye’nin Haseke eyaletindeki cezaevlerinin yerleşim haritasını yayınladı.

Rusya IŞİD cezaevlerinin haritasını yayınladı… Suriye’de kaç IŞİD’li var?

TSK’nın Barış Pınarı Harekatı sürerken, Suriye’deki tutuklu IŞİD’lilerin durumuyla ilgili tartışma sürüyor. Trump’ın “IŞİD’lilerin sorumluluğu Türkiye’de” açıklamasından sonra gözler Suriye’deki tutuklu IŞİD’lilere çevrildi. Ankara ise Suriye’nin bütünündeki IŞİD’lilerle ilgili bir sorumluluğunun olmadığını, güvenli bölge içinde kalan teröristlerin kendilerini ilgilendirdiğinin altını çiziyor.

PKK/YPG kontrolündeki bölgelerdeki cezaevi ve kamplarda bulunan tutuklu IŞİD’lilerle ilgili tartışma süreken Rusya Savunma Bakanlığı, 14 bin 600’den fazla IŞİD’li teröristin tutulduğu Suriye’nin Haseke eyaletindeki cezaevlerinin yerleşim haritasını yayınladı.

7 CEZAEVİ VE 8 KAMP

Sputnik’in aktardığına göre, Suriye’nin Haseke kentinde bulunan ve 14 bin 600’den fazla IŞİD’linin tutulduğu cezaevlerinin yerleşim haritasını yayınlayan Rusya Savunma Bakanlığı, daha önce ülkenin kuzeydoğusunda IŞİD yanlılarının tutulduğu 7 cezaevi ve aşırıcılık yanlılarının eş ve çocukları dâhil olmak üzere sığınmacıların bulunduğu en az 8 kamp yer aldığını açıklamıştı.

Kurumun aktardığı verilere göre en fazla IŞİD’linin (yaklaşık 9 bin kişi) tutulduğu cezaevi Şeddadi beldesinde yer alıyor.

El Hol kampında 1.600, Allaya cezaevinde ise 1.500 militanın tutulduğunu belirten bakanlık, Haseke ve El Malikiye’deki merkez cezaevlerinde ise sırasıyla 1.100 ve 650 kişinin bulunduğunu vurguladı.

Sığınmacıların tutulduğu kampların yerlerinin de gösterildiği haritadan, mevcut 8 kampta yaklaşık 106 bin kişinin bulunduğu anlaşılıyor.