Rusya Karabağ'a asker gönderecek mi? Kremlin'den açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın barış gücünü Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ’a ancak Bakü ve Erivan’ın rızasıyla gönderebileceğini belirtti.

Rusya Karabağ'a asker gönderecek mi? Kremlin'den açıklama
Rusya Karabağ'a asker gönderecek mi? Kremlin'den açıklama

Rus barış gücünün Dağlık Karabağ'a gönderilmesine ilişkin soruyu yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya’nın bunu ancak Azerbaycan ve Ermenistan’ın rızasıyla yapabileceğini ifade etti.

Sputnik'in aktardığına göre Peskov, “Barış gücü sadece her iki tarafının da rızasıyla oraya girebilir” ifadelerini kullandı.

Daha önce Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bir gazetecinin ilgili sorusu karşısında Rus barış gücünün Karabağ'a girmesinin görüşülmesi olasılığını dışlamamış, ancak bu konunun Moskova ile ikili diyalog çerçevesinde değil, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çatısında görüşülebileceğini söylemişti.

Paşinyan Rusya’nın Minsk Grubu eş başkanlarından biri olduğunu hatırlatmış, Rusya ve Ermenistan’ın güvenlik alanında yaptıkları derin işbirliği çerçevesinde kurulacak diyalog gündeminde ‘daha fazla çeşitlilik olabileceğini’ söylemişti.