Rusya Karadeniz’de ABD ve Fransa’ya ait keşif uçaklarını engelledi

featured

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz hava sahasında ABD ve Fransa’ya ait keşif uçaklarına Su-30 jetiyle önleme yapıldığını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Yönetim Merkezi’nden basın mensuplarına yapılan açıklamada, Karadeniz hava sahasında ABD ve Fransa’ya ait keşif uçaklarına Su-30 avcı uçağı ile önleme yapıldığı ifade edildi.

Açıklamaya göre Rus radarlar, bugün Karadeniz’in tarafsız suları üzerinde Rusya sınırlarına doğru yaklaşmakta olan hava hedefleri tespit etti.

Merkez yetkilisi, “Hava hedeflerinin tanımlanması ve Rusya sınırını ihlal etmelerinin önlenmesi amacıyla Güney Askeri Bölge hava savunma kuvvetlerine ait bir Su-30 avcı uçağı havaya kaldırıldı. Rus avcı uçağının mürettebatı, hava hedeflerini ABD Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135 tipi keşif uçağı, KC-135 tipi tanker uçağı, Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait C-160G tipi keşif uçağı olarak belirledi ve Karadeniz suları üzerinde onlara refakat etti” ifadelerini kullandı.

Yetkili, yabancı uçakların rotalarını değiştirmesinin ardından Rus savaş jetinin kendi olaysız bir şekilde konuşlandığı üsse geri döndüğünü vurguladı.

Kaynak: Sputnik

Rusya Karadeniz’de ABD ve Fransa’ya ait keşif uçaklarını engelledi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!