Rusya Kovid-19 aşısı müjdesini duyurdu: Bizimki daha etkili

Koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olan Rusya, Sputnik V isimli aşının ilk sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı... Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aşının "yüzde 90'ın üzerinde etkisi" olduğunun açıklanmasından sonra Rus yetkililer, "Bizim aşımızın etkisi yüzde 92" duyurusunu yaptı.

Rusya Kovid-19 aşısı müjdesini duyurdu: Bizimki daha etkili

Rus yönetiminin Ağustos ayında resmen tescillendirdiği ve bu alanda bir ilk olan korona aşısı Sputnik V hakkında flaş bir açıklama yapıldı…

Rus yetkililer Sputnik V isimli aşının etkisinin yüzde 92 olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada aşı olan insanlara Kovid-19 bulaşma oranının yüzde 92 azaldığı belirtildi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından yapılan açıklamada, “16.000 gönüllünün dahil olduğu araştırmaların ilk verilerine göre Sputnik V isimli aşı insanları Kovid-19’a karşı yüzde 92 oranında koruyor. İki dozluk bir aşı geliştirdik ve bunun sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz” denildi.

RDIF Başkanı Kirill Dimitriev, “Size verilerimizi göstererek, etkili bir aşımız olduğunu göstermek istedik. Aşı ile ilgili incelemeler ve testler 6 ay daha devam edecek ve çalışmalarımızın sonuçları uluslararası hakemli tıp dergilerinde yayınlanacaktır” dedi.

Rusya’daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşı, Ağustos ayında tescillenmiş ve bu alanda bir ilk olmuştu. Rusya Devlet Başkanı Putin, kendi öz kızının da bu aşıyı olduğunu söylemişti.

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEBİLİR

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in etkili olduğunu söylediği ve ülke içinde tescil edilen iki aşı bulunuyor. Bunlardan ilki Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ‘Sputnik V’, diğeri ise Vektör Viroloji ve Biyoteknoloji merkezi tarafından geliştirilen ‘EpiVacCorona'.

Üçüncü aşının da geliştirildiği Rusya’dan Türkiye’yle ilgili kritik bir iddia geldi. Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, geniş çaplı uygulamaya geçilmesi hedeflenen Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilme ihtimali olduğunu söyledi. Murashko yaptığı açıklamada, “Türk Sağlık Bakanı’yla yaptığımız görüşmelerde Sputnik V’in, toksikoloji testleri yapıldıktan sonra yerel şartlara bağlı olarak Türk ilaç şirketlerinin tesislerinde üretilmesi konusunda istekli olduklarını gösterdiler” dedi.

KOCA GÖRÜŞMEYİ TWITTER’DAN DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Murashko’yla yaptığı görüşme sonrası Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Sayın Mikhail Murashko ile bir telefon görüşmesi yaptık. KOVID-19 aşı çalışmaları başta olmak üzere, sağlık alanında iş birliği içinde olduğumuz konular ve yer aldığımız uluslararası faaliyetler üzerinde fikir alışverişinde bulunduk” ifadelerini kullanmıştı.