Rusya Savunma Bakanlığı: Hipersonik Tsirkon füzelerinin denemeleri tamamlanıyor

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Tsirkon isimli hipersonik füzenin denemelerinin bitiş aşamasına gelindiğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı: Hipersonik Tsirkon füzelerinin denemeleri tamamlanıyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın basın dairesinden yapılan açıklamada, “Hipersonik Tsirkon füzelerinin denemeleri başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır” denildi.

Sputnik'te yer alan habere göre açıklamada şu ifadelere yer verildi: “SSCB Donanması Amiral Gorşkov savaş gemisinden yapılan fırlatmalar, Tsirkon füzelerinin ulaşabilecekleri uzaklık, belirlenen hedefi şaşmadan vuruşları ve uçuşlarının hipersonik (sesten çok daha hızlı) özelliğini doğrulamıştır.”

Söz konusu açıklama, Rusya lideri Vladimir Putin’in Donanma Günü nedeniyle St. Petersburg’daki deniz güçleri geçidinde yaptığı konuşmanın ardından geldi. Rusya Devlet Başkanı bu konuşmasında Rusya Donanması’nın envanterine yakın zamanda hipersonik füzelerin katılacağını söylemişti.

ABD'Yİ 5 DAKİKADA VURABİLECEK

Çağın en modern silahlarından biri olması beklenen Tsikron, hızı kadar kabiliyetleriyle de öne çıkıyor. Hem deniz, hem de kara hedeflerini yok etme gücüne sahip Tsirkon hipersonik füzesinin hızının 9 mach (ses hızının 9 katı), menzilinin ise 1000 kilometreden fazla olacağı, denizaltı ve denizüstü gemilerinde kullanılacağı iddia ediliyor.

Ses hızının 9 katına kadar çıkabilen Tsirkon hipersonik füzesinin ABD topraklarındaki komuta merkezlerini beş dakika içinde imha edebileceği iddia edildi.