Rusya-Ukrayna hattında tehlikeli gerilim! ABD’den ‘sarsılmaz’ destek

Rusya-Ukrayna hattındaki gerilim artarken, ABD'den "Ukrayna'ya sarsılmaz desteğimizi bildiriyoruz" açıklaması geldi.

Rusya-Ukrayna hattında tehlikeli gerilim! ABD’den ‘sarsılmaz’ destek

Kiev-Moskova hattında gerginlik artarken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, telefonda Donbas ve Kırım'daki güvenlik durumunu görüştü.

Kuleba, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ABD'li mevkidaşıyla güvenlik işbirliğini geliştirme yollarını telefonda görüştüklerini belirtti.

Bakan Kuleba, "Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda ve Kırım'daki güvenlik durumunu kötüleştirmeye devam etmesinden dolayı Blinken ile yapıcı ve odaklanmış bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim." ifadesini kullandı.

‘SARSILMAZ DESTEK…’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Blinken’ın, görüşmede “ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sarsılmaz desteği bildirdiğini” ifade etti.

UKRAYNA’DAN ‘YIĞINAK’ İDDİASI

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat gerekçesiyle Ukrayna sınırı yakınlarında konuşlandırdığı askerlerin sayısını artırdığını öne sürmüştü.

26 MART'TA 4 UKRAYNALI ASKER ÖLMÜŞTÜ

Donbas'ın Şumı bölgesinde 26 Mart'ta 4 Ukrayna askeri hayatını kaybetmişti. Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanını bölgeye göndererek, kendisinin de Normandiya Dörtlüsü (Almanya, Rusya, Ukrayna, Fransa) liderleriyle görüşeceğini belirtmişti.

UKRAYNA TURİZM ANLAŞMASINDAN ÇEKİLDİ

Son yaşanan gerilimin ardından Ukrayna, Rusya ile turizm iş birliği anlaşmasından da çekildi. Hükümet temsilcisi Vasiliy Mokan, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun, Ukrayna ve Rusya hükümetleri arasındaki turizm iş birliği anlaşmasından çekildiğini belirtti.

Mokan bu kararının, Ukrayna'nın milli çıkarlarına zarar verebileceği gerekçesiyle alındığını bildirdi.

İTHALATA YASAK

Ayrıca Kiev, bugün Rusya'dan buğday, ayçiçeği yağı, kağıt ve deterjan ithalatının da yasakladığını duyurmuştu. Hükümetten yapılan açıklamada, 29 Mart'ta yayımlanan kararın 10 gün sonra yürürlüğe gireceği belirtildi.