Rusya: ABD IŞİD bahanesiyle petrol kaçakçılığı yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin IŞİD'le mücadele etme bahanesiyle Suriye'de petrol kaçakçılığı yaptığını belirtti. ABD destekli sözde yardım kuruluşu Beyaz Miğferler'in de sahneye yeni bir kimyasal saldırı oyunu koymaya hazırlandıkları uyarısında bulundu.

Rusya: ABD IŞİD bahanesiyle petrol kaçakçılığı yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rusya’nın Volgograd kentinde düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki eylemlerini değerlendirdi.

ABD’nin Suriye’deki eylemlerinin yasa dışı olduğuna işaret eden Zaharova, şunları kaydetti:

“ABD, IŞİD ile mücadele etmesini bahane ederek, Suriye’nin kuzey doğusunda petrol kaçakçılığı yapıyor. ABD, kendi yaptırımları üzerinden, Suriye’den ayda 30 milyon dolarlık kaçak petrol çıkarıyor ve bu bölgelerden çekilmek istemiyor.”

BEYAZ MİĞFERLER PROVOKASYONA HAZIRLANIYOR

Zaharova, kendilerini yardım kuruluşu olarak tanımlayan, ancak Suriye’deki terörist gruplarla işbirlikleri birçok defa belgelenmiş olan Beyaz Miğferler’in, sahneye yeni bir kimyasal saldırı oyunu koymaya hazırlandıkları uyarısında bulundu.

Zaharova haftalık basın toplantısında, “Suriye hükümetinin Birleşmiş Milletler’le düzenli olarak ilettiği bilgilere göre Beyaz Miğferler, Suriye’de teröristler ile birlikte yeni kimyasal provokasyonlar hazırlamaktalar” dedi ve ekledi: “Amaçlarıysa açık: bu ülkedeki barış sürecini sabote etmek istiyorlar”

Rus Dışişleri Sözcüsü ayrıca, ABD’nin Beyaz Miğferler’e 4.5 milyon dolar yardımda bulununacağına ilişkin haberlerin de kendilerinde ‘hayal kırıklığına’ neden olduğunu söyledi.

NATO ÇAĞRILARI ÜLKEYİ BÖLER

Zaharova, NATO’nun Ukrayna konusundaki eylemlerini de değerlendirildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ın bir gün önce Ukrayna’yı ziyaret ettiğini hatırlatan Zaharova, NATO yetkililerinin Rusya’ya yönelik asılsız suçlamalarda bulunduğunu söyledi.

Ukrayna meselesinin Minsk anlaşmaları çerçevesinde çözülmesi konusunda gösterilen çabaların NATO tarafından dikkate alınmadığına dikkati çeken Zaharova, “NATO, yıkıcı şekilde hareket ediyor ve gerilim derecesini yükseltmek için adımlar atıyor.” dedi.

Zaharova, NATO’nun, Ukrayna’daki mevcut sorunlarını çözemediğine işaret ederek, “Kiev’e yönelik NATO’ya girme çağrıları, ülkenin bölünmesini tahrik ediyor.” ifadesini kullandı.