Rusya ve Türkiye'den Fırat'ın doğusunda ortak devriye

Rus Silahlı Kuvvetleri Devriye Birliği Komutanı Albay Andrey Titov, Rus ve Türk askerlerinin Fırat'ın doğusunda Haseke'nin Kamışlı bölgesinde 150. ortak devriyeyi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Rusya ve Türkiye'den Fırat'ın doğusunda ortak devriye

Basın mensuplarına devriye faaliyeti hakkında bilgi veren Titov, "150. Rus-Türk devriyesi tamamlandı. Devriye, olağan şekilde gerçekleştirildi. Devriyeye Rus ve Türk taraflarından 10'un üzerinde askeri teçhizat ile 60'dan fazla asker katıldı" dedi.

Sputnik’in haberine göre Rus ve Türk askerlerin Kamışlı'ya 10 km mesafede bulunan sınır köyü Deyrun Ağa'da buluştuğunu belirten Titov, "Ortak konvoy, 4 saatte yaklaşık 60 kilometrelik güzergahta denetim yaptı ve daha önce varılan mutabakatlar uyarınca silahlı Kürt oluşumların bulunmamasının gerektiği Deyrun Ağa, Şadka, Babasi, Tel Sait, Zeymak yerleşimlerindeki durumu inceledi" ifadelerini kullandı.

Devriye sırasında Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait helikopterle hava desteği sağlandı. Bir helikopterin pilotu, "Uçuş, son derece düşük irtifada ve sorunsuz olarak gerçekleştirildi. En büyük zorluk, bölgede çok sayıda kuş bulunmasıydı. Bu durum, tüm mürettebatın büyük bir konsantrasyonla çalışmasını gerektirdi" diye konuştu.

Rus askerler devriyeye 'Tigr', 'Rıs' ve 'Tayfun' tipi zırhlı araçlarla katılırken Türk askerler Kirpi zırhlı araçlarıyla katılım sağladı.

22 Ekim 2019'da yapılan mutabakat kapsamında Fırat’ın doğusunda PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Türkiye-Suriye sınırından 30 km uzaklaştırılması hedeflendi. Ayrıca Menbiç ve Tel Rıfat’tan bölücü terör örgütünün çıkarılması kararlaştırıldı. Ancak terör örgütü anlaşmaya konu bazı kentlerde faaliyetlerine devam ediyor. Türk ile Rus askerleri mutabakatın maddelerini denetlemek amacıyla ortak devriye faaliyetleri icra ediyor.