Rusya’da Duma seçimlerinden Putin’in partisi Birleşik Rusya birinci çıktı

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması milletvekilleri için yapılan 2016'daki seçimde yüzde 54,2 oy alan Birleşik Rusya partisi, bu seçimde oyların yüzde 49,82’sini alarak birinci çıktı.

Rusya’da Duma seçimlerinden Putin’in partisi Birleşik Rusya birinci çıktı

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma için yapılan milletvekili seçimlerinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya, yüzde 49,85 oyla birinci çıktı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova’nın yaptığı açıklamaya göre, ülke genelinde seçimlere katılım yüzde 51,68 oldu. Oyların yüzde 99,69’unun sayıldığı seçim sonuçlarına göre, seçimlere giren 14 siyasi partiden 5’i barajı geçti.

1. Birleşik Rusya — % 49.82
2. Rusya Federasyonu Komünist Partisi — % 19.00
3. Rusya Liberal Demokrat Partisi — % 7.49
4. Adil Rusya - Gerçek İçin — % 7.42
5. Yeni İnsanlar — % 5.35

Putin’in partisi Birleşik Rusya yüzde 49,82 ile birinci olurken Komünist Parti yüzde 19 ile ikinci parti oldu.

Her 5 yılda bir yapılan Duma seçimlerinde 450 milletvekilliği için 225 aday parti listesinden, 225 aday ise partilerin belirlediği liste dışındaki bağımsız adaylardan seçiliyor. Bağımsız adayların büyük bir kısmını partiler belirlerken bir kısmı da bulunduğu bölgeden yasalarda belirlenen miktarda seçmen imzası ile adaylığını gösteriyor.

Parti listesi dışından, 2 bin 15 adayın katıldığı milletvekili seçiminde ise Birleşik Rusya 198 milletvekili, Komünist Parti 9 milletvekili, Adil Rusya 8 milletvekili, Liberal Demokrat Parti 2 milletvekili, Vatan Partisi 1 milletvekili, Gelişim Partisi 1 milletvekili, Sivil Platform 1 milletvekili elde etti. 5 aday da bağımsız olarak Duma’ya giriyor.

Birleşik Rusya partisi Genel Sekreteri Andrey Turçak, seçim sonucunda Duma’ya anayasa değişikliği yapacak çoğunlukla, yani toplamda 300’den fazla milletvekili ile gireceklerini duyurdu.

LAVROV VE ŞOYGU'NUN MİLLETVEKİLLİĞİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Duma seçimlerinde milletvekili adayı olmuştu. Rus basınında, her iki bakanın milletvekilliğinden feragat edeceklerine dair iddialar çıktı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, her iki bakanın kararının kendisinin vereceğini ifade etti.

BÖLGELERDEKİ YÖNETİCİLERİN ÇOĞU DA BİRLEŞİK RUSYA'DAN

Çeçenistan, Dağıstan, Mordovya ve Tuva cumhuriyetlerinin de aralarında bulunduğu 12 federal bölgede başkan ve vali seçimi, 39 bölgede parlamento seçimi, 19 bölgede ara seçimler, 11 bölgenin idari merkezinin parlamento seçimleri ve 5 şehirde de yerel seçimler yapıldı.

12 federal bölgenin 3’ündeki başkan ve vali seçimleri parlamento tarafından seçilirken 9’undaki yöneticiler ise seçimlerle belirlendi. Buna göre, Birleşik Rusya Partisi 6 yerde kazanırken bir bölgede Komünist Parti adayı, bir bölgede Liberal Demokrat Parti adayı, bir bölgede de bağımsız aday kazandı.

Geçen seçime katılım oranı yüzde 47,88 kalmıştı.

18 Eylül 2016’da yapılan Duma seçimlerine katılım yüzde 47,88 olmuştu. 2016'daki seçimlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya yüzde 54,20 oy alarak 343 milletvekili ile tarihinde en çok sandalyeye sahip olmuş ve iktidarda kalmıştı. Komünist Parti yüzde 13,34 oy, Liberal Demokrat Parti yüzde 13,14 oy, Adil Rusya ise yüzde 6,22 oy oranıyla parlamentoya girmişti.

Bu arada Komünist Parti, Moskova’da yapılan elektronik oylamanın sonuçlarına itiraz etti. Komünist Parti, bugün dahil 21 ve 25 Eylül tarihlerinde seçim sonuçlarına yönelik miting düzenlemek için Moskova yönetimine başvursa da yeni tip koronavirüs (COVID-19) koşulları nedeniyle başvurusu reddedildi.

Öte yandan Rusya Merkez Seçim Komisyonuna göre, seçimlerde 35 bölgede yer alan 107 sandıkta 25 bin 830 oy iptal edildi.

Rusya genelinde yapılan seçimlerin kesin sonucunun cuma günü açıklanacağı bildirildi.

DUMA SEÇİMLERİNİ ELEŞTİREN AB'YE TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Rusya'daki Duma seçimlerine ilişkin uluslararası gözlemin ‘yetersizliği’ ile ilgili eleştirilerine, Rusya’daki gözlemci sayısı ile Almanya'daki parlamento seçimlerini değerlendirmek için kullanılması planlanan gözlemci sayısını karşılaştırarak yanıt verdi.

UKRAYNA GÜVENLİK SERVİSİ DAVA AÇTI

Ukrayna Güvenlik Servisi basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Rusya’daki Duma seçimlerinin Kırım’da yapıldığı gerekçesiyle ‘vatana ihanet’ maddesi kapsamında ceza davası açıldı.
Kurumun sitesinde yayınlanan açıklamada, “Ukrayna Güvenlik Servisi’nin soruşturma müfettişleri, geçici olarak işgal edilen Kırım topraklarında bu yakınlarda yasadışı olarak düzenlenen Rusya Federasyonu Duma seçimlerinin yapıldığı gerekçesiyle cezai takibat başlattı. Hem Rusya Federasyonu resmi temsilcileri arasından, hem de iç mevzuatı ihlal ederek saldırgan devlete yardım eden Ukrayna vatandaşları arasından bu sahte oylamaya katılan herkes belgelenmektedir” ifadelerine yer verildi.

Birleşik Rusya Partisi Kırım Bölge Teşkilatı Sekreteri Vladimir Konstantinov, seçimlerden sonra oluşacak yeni Duma'da Kırım'ı Birleşik Rusya'dan 5 milletvekilinin temsil edeceğini söyledi.

Birleşik Rusya Partisi'nin Kırım'daki oy oranının yüzde 63.33 olduğu açıklanmıştı.

PUTİN SEÇİMLERE KATILANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Merkez Seçim Komisyonu Ella Pamfilova ile görüşmesinde, güvenleri ve seçimlere yoğun katılımları için Rusya vatandaşlarına teşekkür etti.
Putin, “Rusya vatandaşlarına minnetimi iletmek için onlara hitaben de birkaç söz söylemek istiyorum: güveniniz için sizlere teşekkür ederim sevgili arkadaşlar, seçimlere aktif katılımınız için de…” dedi.
Rusya lideri şöyle devam etti:
“Duma’da yer alacak vekillerin, seçmenlerinin güvenini hak etmek için yapabildikleri her şeyi yapacaklarına inanıyorum. Hepimizin ortak bir amacı var, o da Rusya ve vatandaşlarının refah içinde yaşaması.”

ÇEÇENİSTAN'DA KADİROV YENİDEN SEÇİLDİ

Rusya’nın Çeçenistan bölgesinde sandıkların hepsinin açıldığı belirtildi. Sonuçlara göre Ramazan Kadırov oyların 99.7’sini almış görünüyor. Kadırov, Çeçenistan’ı 2011’den beri yönetiyor.
Rusya’daki seçimlerde parlamentonun alt kanadı Duma’da yer alacak partilerin yanı sıra bölge liderleri de seçiliyor.
Oy sayımının tamamlanması ardından partilerin Çeçenistan’daki oy dağılımıysa şöyle:
1. Birleşik Rusya — % 89.2
2. Adil Rusya - Gerçek İçin — % 5.5
3. Rusya Federasyonu Komünist Partisi — % 5.1
Birleşik Rusya’nın başında yer almasa da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geniş çevrelerce partinin fiili lideri olarak görülüyor.